E hënë, 25 Tetor, 2021
22.5 C
Tirana

Dorëheqja e Haradinajt, Rama thyen heshtjen: Çështje politike dhe taktike

Kryeministri Edi Rama, në një bashkëbisedim me gazetarët ka folur për qëndrimin e tij lidhur me vendimin e Ramush Haradinjat, i cili dha dorëheqjen dy ditë më parë nga posti i Kryeministrit.

Gjatë fjalës së tij, Rama e cilësoi vendimin e tij një çështje politike por edhe taktike. Po ashtu, edhe kësaj radhe, ai u përqendrua tek lufta e UÇK-së, ku deklaroi se nuk mund të vihet kurrë nën akuzë.

“Lufta e UÇK-së nuk mund të vihet kurrë nën akuzë dhe këtu përfshihet edhe Ramush Haradinaj. Pastaj, jep dorëheqjen, s’jep dorëheqjen si kryeministër, kjo është çështje politike dhe taktike, në raport me gjyqin. Në raport me tribunalin. Ndërsa në raport me luftën, unë e konsideroj Ramush Haradinaj si përfaqësues të një lufte çlirimtare , dhe ajo nuk mund të njolloset dhe nuk mund të reduktohet në të gjithë përmasën e saj heroike dhe historike, ku padyshim edhe Ramushi ka një vend”, deklaroi Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reagime pas ndalimit të sportistëve të Kosovës nga Serbia

Autoritetet e Serbisë ndaluan në kufi dhe nuk lejuan ekipin përfaqësues të boksit të Kosovës që të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Boksit...

“Ata autobusë prodhojnë kancer, keni 5 ditë kohë”, arrihet dakordësia

Pas shumë ditëve të utobusëve të tejmbushur dhe vonesave të pajustifikuara, sot është arritur dakordësia me operatorët e transportit urban. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion...

Derbi gjithnjë përtej futbollit…

Nga: Eduard Zaloshnja Para ca kohësh, zhvillova një sondazh me tifozë e dashamirës të Tironës në lidhje me ndryshimin e emrit zyrtar të klubit (nga...

Vd*kja e turistëve ruse/Prokuroria kërkon ndihmë nga kompanitë e huaja

Lidhur me rastin e vdekjes së mistershme të katër shtetasve rusë, Prokuroria i është drejtuar me një kërkesë një kompanie të huaj, për të...

VIDEO/Semi përplaset me Fifin për shkopin që ajo mban në dorë, shpërthen në lot

Sherri i sajuar ndërmjet Fifit dhe Monikës, ka përshirë lojtarë të tjerë, duke krijuar jo pak polemika tek banorët e shtëpisë së “Big Brother...