E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Dopieta me Hungarinë, Ronaldo vendos 4 rekorde të reja

Edhe pse në moshën 36-vjeçare, Kristiano Rolando vazhdon të mahnisë botën e futbollit dhe të thyejë rekorde të njëpasnjëshme.

Me dy golat e shënuara në sfidën e sotme ndaj Hungarisë, portugezi është tashmë golashënuesi më i mirë në historinë e kampionateve europiane, me 11 të tilla.

Por jo vetëm kaq. Ai është lojtari me më shumë gola për përfaqësuesen portugeze, me 106 gola. Gjithashtu, Ronaldo bëhet futbollisti i parë i cili merr pjesë në 5 kampionate europiane, dhe ka shënuar në secilin prej tyre.

Ronaldo është shumë pranë thyerjes së një tjetër rekordi, atë të golashënuesit më të mirë për përfaqësueset. Portugezit i duhen 4 gola për të thyer rekordin që mbahet nga iraniani Ali Daei, i cili ka realizuar 109 gola me kombëtaren e tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Ah more bir, çfarë bëre”, momenti prekës kur ndahet me të birin

"Ah mor bir, çfarë bëre". Ishin këto fjalët e fundit të nënës së Kastriot Hasallës që i mori jetën kushëririt. Kastriot Hasalla pranoi autorësinë...

Helikopterë për fikjen e zjarrit, Leli: E keqja janë zjarrvëniet e qëllimshme 

Pas përplasjeve aq shumë të diskutuara me kryeministrin Edi Rama, kryebashkiaku i Vlorës Dritan Leli ka qenë krah Ministrit të Mbrojtjes, Niko Peleshi në...

Luiza Gega përfundon garën e 3000 metrave me pengesa, në çfarë vendi u rendit

Atletja Luiza Gega zbriti në pistën e stadiumit të Tokios për finalen e madhe në garën e 3000 metrave me pengesa, ku dhe u...

I mori jetën gruas/40-vjeçari: Po e përgjoja, kishte një lidhje jashtëmartesore

Shqiptari Florand Shehu i cili masakroi me thikë gruan e tij para disa ditësh në Greqi, ka rrëfyer para autoriteteve se nuk ishte në...

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...