E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Studimi: Covid-19 në SHBA, që në dhjetor të vitit 2019

Një studim i ri, tregon se koronavirusi ka qarkulluar në Shtetet e Bashkuara në dhjetor të vitit 2019, pak para se të zyrtarizoheshin rastet e para në Wuhan të Kinës, vendi ku mendohet se ka origjinën ky virus.

Ky konkluzion, u arrit pas analizimit të mostrave të 24 mijë amerikanëve në fund të dhjetorit të vitit 2019, ku u vu re se 9 prej tyre kishin anti-trupa në sistemin e tyre, shkruan Press Democrat.

Analiza nuk është përfundimtare, dhe disa ekspertë mbeten skeptikë, por zyrtarët federalë të shëndetësisë gjithnjë e më shumë po pranojnë një afat kohor në të cilin një numër i vogël i infeksioneve COVID-19 mund të ketë ndodhur në SHBA, para se bota të bëhej e vetëdijshme për një virus të ri të rrezikshëm që shpërtheu në Kinë.

Ky imazh i mikroskopit elektronik në vitin 2020 i vënë në dispozicion nga Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, tregon grimcat sferike të koronavirusit nga ajo që besohej të ishte rasti i parë i SHBA i COVID-19.
Ky imazh i mikroskopit elektronik në vitin 2020 i vënë në dispozicion nga Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, tregon grimcat sferike të koronavirusit nga ajo që besohej të ishte rasti i parë i SHBA i COVID-19.

Hetuesja kryesore e këtij studimi, Natalie Thornburg tha se këto raste kanë qënë sporadike dhe se nuk u përhapen deri në fundt të shkurtit.

“Ndoshta ka pasur raste shumë të rralla dhe sporadike këtu më herët sesa kemi qenë të vetëdijshëm. Por këto të fundit janë përhapur deri në fund të shkurtit”, tha Thornburg,

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...