E hënë, 14 Qershor, 2021
14.5 C
Tirana

Dokumentet/Kush është kompania që merr 2.5 mln euro për sigurinë në aeroport

Ish-kreu i Emergjencave Cilvile, Shemsi Prençi ngriti dyshime ditën e djeshme se kompania koncesionare ICTS është një kompani qipriote, por që sipas tij aksionet më të mëdha i ka personi që ka mbrojtur Giorgio Riformaton, pilotin italiani i cili në vitin 2015 u rrëzua me avionin e tij në Divjakë.

Sipas ekstraktit të kompanisë në QKB, rezulton se një nga aksionerët më të mëdhenj me 30 për qind, është avokati i Partisë Socialiste, Eno Bushi, i cili njihet edhe si avokati i Riformatos.

Shkrim i Gazetës Shqiptare, për përplasjen mes Berishës dhe Eno Bushit

 

Aeroporti “Nënë Tereza” ka kontraktuar për këtë çështje ICTS Albania, një kompani e krijuar në vitin 2005, e që për të dytën herë dështoi të ndalojë vjedhjen brenda aeroportit, ndërsa ka të angazhuar 152 punonjës.

Sipas bilanceve, vetëm në vitin 2017 i janë arkëtuar 2.5 milionë euro me qëllim garantimin e sigurisë në aeroport.

Krahasuar me një vit më parë, të ardhurat e saj janë rritur me rreth 20%, ndërsa në raport me vitin 2014 me 30%, ndërkohë që nga viti në vit të ardhurat e kompanisë përgjegjëse për sigurinë kanë njohur rritje.

Sipas ‘ABC News’, pas grabitjes së 30 qershorit të 2016-ës, vetë shoqëria që menaxhon konçesionin e aeroportit të Rinasit ndryshoi pronësi, duke e marrë nën zotërim China Everbright Limited, një kompani ndërkombëtare investimesh dhe menaxhimi të aseteve e vendosur në Hong Kong.

Por zyrtarisht në Qendrën Kombëtare të Biznesit, kompania e vetme që po menaxhon koncesionin e aeroportit ndërkombëtar në vend që prej 11 nëntorit 2016 është Real Fortress Private Limited. Një kompani offshore, e krijuar në 22 qershor 2016 me adresë në Singapor.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një ditëlindje dhe një ditëvdekje

Nga Sokol Balla Gramoz Ruçi bën 70 vjeç në dhjetor, por zëre se ditëlindja e tij ka qënë dje. Tre dekadat e jetës politike të...

Euro 2020/ Hollanda mund Ukrainën në ndeshjen emocionuese me 5 gola

Takim i mbrëmjes, ai midis Hollandës dhe Ukrainës është mbyllur me vrull pasi plot 5 gola u shënuan në pjesën e dytë. Hollanda fitoi...

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...