E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Dogjën 4 flamuj të Serbisë gjatë protestës, policia del me njoftimin zyrtar

Dje në sheshin para Kryeministrisë u mblodh një grup militantësh, shumica ish-funksionarë të qeverisë së Berishës. Ndonëse në prapaskenë flitej për trazira, dhe se kjo protestë ishte alibi për zaptuar PD-në, Berisha vendosi që të largohej drejt banesës së tij. Protesta zgjati rreth një orë, dhe përveç fjalës së mbajtur nga disa individë, nuk pati asnjë zhvillim tjetër.

Në fjalën që mbajti në podium, Berisha sulmoi Ramën për “Ballkanin e Hapur”. Ai e akuzoi se po bëhet palë me Serbinë, ndërsa lëshoi dhe kërcënime. Gjatë protestës së Berishës janë djegur katër flamuj të Serbisë.

Policia e Tiranës ka arrestuar dy persona, ndërsa janë proceduar në gjendje të lirë gjashtë të tjerë. Strukturat e Policisë së Shtetit bënë kapjen dhe shoqërimin e tetë personave, që u përfshinë në veprimtari të kundërligjshme gjatë zhvillimit të protestës në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.

Në përfundim të veprimeve të kryera nga strukturat hetimore të policisë, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve A. C., 41 vjeç, banues në Tiranë dhe B. B., 56 vjeç, banues në Krujë. Këta shtetas, gjatë zhvillimit të protestës pasditen e djeshme, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, para Kryeministrisë, kanë djegur katër flamuj kombëtar të Serbisë.

Njoftimi

Tiranë/Dogjën 4 flamuj kombëtar të Serbisë, vihen në pranga 2 shtetas, procedohen penalisht në gjendje të lirë 6 të tjerë.

Strukturat e Policisë së Shtetit, pas provave të grumbulluara, bënë kapjen dhe shoqërimin e 8 personave që u përfshinë në veprimtari të kundërligjshme gjatë zhvillimit të protestës në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.

Në përfundim të veprimeve të kryera nga strukturat hetimore të Policisë u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve: A. C., 41 vjeç, banues në Tiranë dhe B. B., 56 vjeç, banues në Krujë.

Lexo edhe :   Protesta/Rama: Si në mesjetë, godina e PD u kthye në kështjellë

Gjithashtu u proceduan penalisht në gjendje të lirë 6 shtetas të mitur të moshës 15 e 16 vjeç, banues në Tiranë dhe në Durrës.

Lexo edhe :   Berisha nuk ndalet: Të dielën në Shkodër, selia do u kthehet demokratëve

Këta shtetas, gjatë zhvillimit të protestës pasditen e djeshme, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, para Kryeministrisë, kanë djegur katër flamuj kombëtar të Serbisë.

Materialet procedurale u referuan në Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Nxitja e urrejtjes ose grindjeve” dhe “Poshtërimi i Republikës dhe i simboleve të saj”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...