E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Vuçiç flet për djegien e flamurit serb: E papranueshme përdhosja e simboleve

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, thotë se marrëveshjet që do të nënshkruhen në Tiranë, janë bërthama e diçkaje që do të krijojë që kjo pjesë e Evropës të jetë në thelb pa kufij dhe shumë më parë se ne e kishim menduar. Ai thekson se “Ballkani i Hapur” është një ide e shkëlqyer, që do të forcohet dhe do të tregojë forcë.

Presidenti Aleksandar Vuçiç tha se “Ballkani i Hapur” është një ide e madhe, që vetëm sa do të forcohet dhe do të tregojë forcë të madhe.

“E di që shumica janë të interesuar se çfarë do të them për djegien e flamujve, por në mënyrë racionale duhet të shikojmë nga e ardhmja, dhe të kuptojmë se kur zemërohen kur u djegim flamujt dhe kjo ndodhi para se Edi Rama të mbërrinte në Serbi. Nuk do të hyjmë në arsyet e tyre të brendshme partiake, por sigurisht që është e papranueshme përdhosja e simboleve dhe mendoj se Shqipëria ka reaguar me shpejtësi, seriozitet dhe përgjegjësi dhe kjo është detyra jonë që ta bëjmë”, tha Vuçiç.

Sipas tij, marrëveshjet e sotme që do të nënshkruhen në Tiranë, janë bërthama e diçkaje që do të krijojë që kjo pjesë e Evropës të jetë në thelb pa kufij, dhe shumë më parë se ne e kishim menduar.

“Njerëzit do të lëvizin shumë më tepër, do të kenë mundësi për biznes dhe bashkëpunim”, thotë Vuçiç.

Ai thekson se kjo nismë do të lehtësojë qarkullimin e njerëzve dhe fuqisë punëtore, por edhe se do të ketë shumë më tepër mundësi për biznes dhe bashkëpunim të ndërsjelltë. Vuçiç shtoi se do të nënshkruhet një marrëveshje për organet e akreditimit, në bazë të së cilës do të harmonizohen politikat e atyre nga të tre vendet dhe se mallrat e miratuara nga organi akreditues nga vendi nga vijnë do të konsiderohen të mira në vendi nga vjen.

Ai po ashtu përmendi se ka biseduar me partnerët shqiptarë për operatorët e autorizuar ekonomik, marrëveshjen që tashmë e kemi me Maqedoninë e Veriut.

“Ata që njihen tashmë si njerëz që janë biznesmenë të mëdhenj, që gjithmonë duhet të kalojnë kufirin, do të kenë leje speciale, nëse një produkt kontrollohet dhjetë herë. Tani nuk do ta shikojnë një herë, nëse ka shenjën e operator ekonomik i autorizuar”, tha ai. Vuçiç theksoi se kjo do të lehtësojë tregtinë e produkteve me origjinë bimore dhe shtazore.

Lexo edhe :   Kush është administratori i shkollës që u qëllua me breshëri plumbash

Ai foli edhe për lejet unike të punës në rajon, si dhe për importin e sistemeve elektronike dhe sistemeve të tjera, dhe tha se që kur është shprehur i pakënaqur me atë që është bërë, shumëçka ka ndryshuar.

“Kemi pasur një takim të veçantë në Nish, as publiku nuk e ka ditur, ka zgjatur dy-tri ditë… Ne morëm vendime shpejt dhe me efikasitet”, tha Vuçiç, duke shtuar se kjo nismë është mbështetur nga njerëz të biznesit nga të tre vendet.

Lexo edhe :   Kush është administratori i shkollës që u qëllua me breshëri plumbash

Ai tregon se biznesmenët nga Shqipëria janë të interesuar të investojnë në Serbi, por edhe biznesmenët serbë janë të interesuar të zgjerojnë fuqinë e tyre ekonomike në rajon. Ai përsëriti thirrjen për të tjerët nga rajoni që t’i bashkohen kësaj nisme. Zgjedhja e tyre, siç thotë ai, është të mos marrin pjesë sepse e kanë interpretuar si lojëra politike.

“Përmes lidhjes elektronike do të fillojmë të flasim se çfarë zbritje do të kemi në kufij, subvencione të caktuara për qytetarët tanë në hotele”, tha Vuçiç, duke pyetur se si do ta interpretonin qytetarët që largohen nga Prishtina për në Shkup, faktin që qytetarët nga Serbia Qendrore kanë mundësi. Se kanë çmime më të ulëta në hotele apo taksa rrugore dhe se kjo nuk vlen për ta.

Ai thekson se duhet të flasim edhe për lidhjet energjetike në rajon, nëse duam të mbijetojmë në të ardhmen. Ai po ashtu thotë se një lidhje e tillë, për të cilën ka mbështetjen e përfaqësuesve ndërkombëtarë, në radhë të parë të Këshillit Atlantik, nuk e ndryshon përkushtimin tonë në rrugën evropiane.

Burimi i lajmit: KURIR. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...