E premte, 3 Prill, 2020
3 C
Tirana

“Do testojmë vetëm ata që janë rëndë”/ OBSH reagon ashpër ndaj Johnson

Lexo edhe ...

COVID-19 e gjeti Evropën të përgjumur

Më pak se një muaj para se Evropa të fillonte të përpëlitej për maska, ventilatorë dhe teste për koronavirusin, qeveritë e vendeve të Bashkimit...

Koronavirusi/ Përse Shqipëria nuk bën më shumë teste? Përgjigjet Rama

Kreu i Qeverisë Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion”, ndër të tjera iu përgjigj pyetjes: “Përse Shqipëria nuk bën më shumë...

Shqiptarët e mbetur jashtë/ Rama: Motra dhe vëllezër mos tentoni të vini

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” foli për shqiptarët të cilët nuk arritën të riatdhesohen. Kreu i Qeverisë tha se sapo...

Akti Normativ mbi pagesat e qirave/ Rama shpjegon si do paguhen Prilli dhe Maji

Kryeministri Edi Rama përgjatë një lidhje direkte në emisionin “Opinion” shpjegoi Aktin Normativ të nxjerrë nga qeveria për të rregulluar raportin e qirave në...

Kryeministri britanik, Boris Johnson deklaroi dy ditë më parë se vetëm pacientët që janë në gjendje më të rëndë shëndetësore nga koronavirusi do të testohen.

Ndërsa për të tjerët që kanë simptoma të lehta, Johnson shtoi se ata do të urdhërohen të izolohen për 14 ditë.

Në lidhje me këto deklarata ka reaguar edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila i ka kritikuar ashpër masat e marra nga ai.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus reagoi një ditë më vonë duke thënë se çdo vend duhet të gjejë dhe testojë çdo rast të mundshëm të infektuari.

“Ju nuk mund të luftoni një virus nëse nuk e dini se ku është. Gjejeni, izolojeni, testojeni dhe trajtoni çdo rast për të këputur zinxhirin e transmetimit të Covid-19. Çdo rast që ne gjejmë dhe trajtojmë kufizon përhapjen e sëmundjes. Mos lejoni që ky zjarr vetëm të digjet. Çdo vend që shikon përvojën e vendeve të tjera me epidemi të mëdha dhe mendon se “kjo nuk do të ndodhë me ne”, është duke bërë një gabim vdekjeprurës”, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, raporton Daily Mail.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

COVID-19 e gjeti Evropën të përgjumur

Më pak se një muaj para se Evropa të fillonte të përpëlitej për maska, ventilatorë dhe teste për koronavirusin, qeveritë e vendeve të Bashkimit...

Koronavirusi/ Përse Shqipëria nuk bën më shumë teste? Përgjigjet Rama

Kreu i Qeverisë Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion”, ndër të tjera iu përgjigj pyetjes: “Përse Shqipëria nuk bën më shumë...

Shqiptarët e mbetur jashtë/ Rama: Motra dhe vëllezër mos tentoni të vini

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” foli për shqiptarët të cilët nuk arritën të riatdhesohen. Kreu i Qeverisë tha se sapo...

Akti Normativ mbi pagesat e qirave/ Rama shpjegon si do paguhen Prilli dhe Maji

Kryeministri Edi Rama përgjatë një lidhje direkte në emisionin “Opinion” shpjegoi Aktin Normativ të nxjerrë nga qeveria për të rregulluar raportin e qirave në...

Lukaku shpërthen në akuza: U desh një juventin i infektuar që të ndalej futbolli

Përhapja e koronavirusit ka sjellë ndalesën e futbollit, por edhe ka tensionuar mardhëniet mes klubeve në Itali. Disa prej tyre mendonin se duhej vepruar...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT