E shtunë, 11 Korrik, 2020
33 C
Tirana

“Do shihni një tjetër president”, Meta bën lëvizjen e radhës

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka kthyer në Kuvend ligjin për ‘Turizmin Detar’. Në arsyetimin e tij, Meta thotë se ligji ka fjalë dhe terma që nuk janë në gjuhën shqipe.

Ndër të tjera, ai shkruan se ky ligj cënon identitetin kombëtar. Të hënën në mbrëmje, ai u shpreh se do të sillet si presidenti danez, me qetësi dhe vetëm duke folur përmes letrave ose në prezencë të dëshmitarëve.

Siç duket, Meta do i qëndrojë zotimit të shpallur një ditë më parë, duke qëndruar brenda kornizës dhe folur vetëm nëpërmjet letrave dhe kompetencave kushtetuese. Presidenti ka kthyer mbrapsht ligjin “Për turizmin detar”.

“Përdorimi i emërtimeve në gjuhë të huaj, duke u përpjekur t’u jepen edhe përkufizime, bie ndesh edhe me çdo rregull të teknikës legjislative, që dispozitën e përkufizimeve e njeh si një dispozitë jo për të përkthyer terma të huaj në një ligj, sikur të jetë fjalor, por për të zbërthyer për zbatuesin e ligjit, kuptimin e një emërtimi gjithmonë në gjuhën shqipe, duke dhënë një shpjegim të përmbledhur, qoftë edhe shkencor, të përmbajtjes dhe kuptimit të një fjale”, thuhet në argumentin e kreut të shtetit.

Lexo edhe :   Meta e merr seriozisht, krijon klubin e fansave të Celtic në Shqipëri (Video)

Sipas tij, ligji “Për aktivitetet e turizmit detar” nuk përcakton rregulla të qarta dhe të kuptueshme, referuar të drejtave dhe detyrimeve që kanë subjektet e këtij ligji, duke bërë që shumë dispozita të tij deleguese për rregullimin e çështjeve me akte nënligjore, të jenë në kundërshtim me nenin 11 dhe 118 të Kushtetutës, duke sjellë dhe implikime që lidhen me pasigurinë juridike dhe cenimin e lirisë së veprimtarisë ekonomike”.

Mbrëmjen e djeshme, ndërsa foli për Reformën në Drejtësi dhe deklaratën e Ambasadores Amerikane për “një marrëveshje të fshehtë për të vrarë reformën”, Meta nuk u kursye ndaj ndërkombëtarëve. Ndonëse nuk përmendi emra dhe nuk adresoi fjalët e tij, Meta foli për ndërkombëtarë që janë bërë palë me Edi Ramën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tiranë-Durrës/ Makina përplas motorin, drejtuesi i tij niset me urgjencë drejt spitalit

Një aksident është regjistruar sot në autostradën Tiranë-Durrës, ku për pasojë ka mbetur i plagosur një person. Policia sqaron se aksidenti ka ndodhur rreth orës...

Ku janë sot idhtarët opozitarë të listave të hapura

Nga Alfred Peza  Pak orë përpara nisjes së punës së tryezës së Këshillit Politik për reformën zgjedhore, Presidenti i Republikës Ilir Meta u bëri apel...

Futbollisti shqiptar rezulton pozitiv, i gjithë ekipi futet në karantinë

Skuadra e Zurih në Zvicër është vënë nën alarm, pas konfirmimit të rastit të parë me koronavirus në skuadër. Mbrojtësi i Kosovës, Mirlind Kryeziu rezultoi...

Ecuria javore e kursit të këmbimit

Monedha evropiane ka pësuar disa luhatje të lehta të vlerës gjatë kësaj jave duke u këmbyer në fund të saj me 124.1 lekë, referuar të...

Rezultoi pozitiv/ Kreu i PD në Roskovec: Prita tre ditë për përgjigjen e testit

Kryetari i PD-së në Roskovec, Gëzim Caushi, ka reaguar pas lajmit se ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Caushi bën me dije se ka 10 ditë...