E enjte, 4 Qershor, 2020
13 C
Tirana

“Ditën zihen, natën bashkohen në resortet e tyre”, Hajdari lëshon deklaratën e fortë

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Shembja e TK/ Rama: Pseudoteatri ishte shpikje e fantazisë politike

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shprehet se Teatri Kombëtar ishte shpikje e fantazisë politike. Gjithashtu, Kreu i Qeverisë e cilësoi...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Deputetja Rudina Hajdari ka deklaruar se sikur mos të mjaftonte pandemia, qytetarëve iu shtua stresi me prishjen e Teatrit. Duke shigjetuar Ramën e Veliajn, ajo thotë se ata duhet të mbajnë përgjegjësinë lidhur me këtë akt të rëndë. Mjaft e indinjuar për çfarë ka ndodhur, ajo e ka cilësuar politikën shqiptare si një teatër me trupë aktorësh, ku ditën bëjnë sikur zihen e natën jetojnë të lumtur në resortet e tyre luksoze. Hajdari, duke qëndruar në të njëjtën linjë, deklaroi se prej 30 vitesh kemi të njëjtën aktorë në politikën shqipatare dhe se çdo gjë e bëjnë në kurriz të popullit.

“Sikur të mos mjaftonte stresi që po kalojnë qytetarët si pasojë e COVID-19, ku prej dy muajsh janë të izoluar në shtëpi, kanë mbyllur bizneset, kanë humbur të ardhurat e janë në pasiguri të plotë për të ardhmen. Sot qeveria vendosi të shtojë stresin, duke shembur me dhunë në shkelje të disa ligjeve godinën e Teatrit Kombëtar. Së pari, shkelja është në disa dimensone, ku së pari u shkel ligji për pushtetin vendor se vendimi s’kishte hyrë në fuqi dhe është marrë në kundërshtim me procedurat që janë përcaktuar për vendimarrje online gjatë periudhës së pandemisë. Së dyti, tjetërsimi i një monumenti kulture të cilësuar e tillë nga ‘Europa Nostra’, e cila e shpalli si një nga 7 godinat që duheshin ruajtur, por Rama dhe Veliaj nuk pyetën. Ata duhet të mbajnë përgjegjësi një ditë. Kemi edhe korin e atyre që marrin betejën e qytetarëve”, ka thënë Hajdari.

Lexo edhe :   Këshilli Politik/ Hajdari tregon se për çfarë nuk bien dakord palët

Në një video-mesazh, Hajdari shprehet se teatri është shembur pas një marrëveshje mes mazhorancës dhe opozitës jashtëparlamentare.

“Ata opozitën e bëjnë për të përfituar edhe kur janë në pushtet. Duhet ta kishim ruajtur që mos ta harrojmë se si ka qenë arti shqiptar. Gjermania ka shndërruar në muze edhe ish-kampet e përqendrimit, të cilat janë simboli i më të keqes që ka parë e gjithë bota, e megjithatë janë ruajtur. Sot kush ka sy, ka parë qartë një Teatër tjetër që është vënë në skenë për 30 vite nga të njëjtët aktorë. Klasa jonë politike teatrale, që ditën bëjnë sikur zihen e natën bashkohen në resortet e tyre luksoze ku jetojnë të lumtur së bashku. Mos kini asnjë iluzion. Teatri u prish në marrëveshje të plotë mes tyre”, është shprehur Hajdari.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Abuzuan me 13-vjeçaren në Kavajë, Apeli jep dënim të lehtësuar për 7 të rinjtë

Gjykata e Apelit në Durrës ka vendosur masën “dënim alternativ”, për 7 të miturit të cilët përdhunuan 13-vjeçaren në Kavajë rreth 1 vit e...

Yuri Kim tha se “topi” është në fushën e Bashës, reagon Kryetari i PD

Pak më herët, Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim, tha se “topi” është në fushën e Bashës, sa i përket arritjes së një...

Zgjedhorja/ Kim: Progres i jashtëzakonshëm, topi në fushën e Bashës

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim deklaroi para mediave se është bërë progres i jashtëzakonshëm për Reformën Zgjedhore. Ndër të tjera, ajo theksoi se...

SHBA-ja pritet të ndalojë fluturimet e pasagjerëve nga Kina

Shtetet e Bashkuara pritet të ndalojnë fluturimet për pasagjerë nga Kina prej 16 Qershorit, duke shënuar kështu hapin e fundit të rritjes së tensioneve...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...
WhatsApp KONTAKTO TT