E mërkurë, 16 Qershor, 2021
24.5 C
Tirana

Dita e Europës/ Soreca me video-mesazh: Të kapërcejmë krizat së bashku!

“Të kapërcejmë krizat së bashku!”. Ky ka qenë kryemesazhi që Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca, dha sot në kuadër të Ditës së Europës. Përmes një video-mesazhi, Soreca theksoi se viti që po lëmë pas ishte i vështirë për të gjithë për shkak të covid, ndërsa nënvizoi ndihëm e madhe që BE ka dhënë për këtë pandemi për vendin tonë.

Soreca tha se Europa është një histori e fillimeve të reja.

Të dashur miq, sot është dita e Europës. Unë ndodhem këtu në Veri të Shqipërisë, për të nisur disa takime që do të zhvillohen në mbarë vendin. Viti që po lëmë, nuk ka qenë si asnjë tjetër më parë. Pandemia na preku në të gjitha aspektet e jetës. Shumë prej jush kanë pësuar vështirësi ekonomike dhe humbje e njerëzve të dashur. Në të njëjtën kohë, kemi parë shembuj të shkëlqyer qëndrueshmëri dhe mbështetje. Ato çaste kanë zbuluar bujarinë e atyre që kanë ndërhyrë për të ndihmuar. Gjithmonë në situata më të vështira kupton se kush të mbështet. Europa është një histori e fillimeve të reja. Edhe kjo është ajo çka Europës, përfshirë dhe Shqipërinë, i duhet tani. T’i japë fund pandemisë dhe të formësojë një fillim të ri për të gjithë europianët.  Kjo është përgjegjësia jonë e përbashkët. Ne duhet ta kapërcejmë këtë krizë të gjithë së bashku dhe të ofrojmë në fillim të ri për të ardhmen e qytetarëve europianë. Që nga shpërthimi i pandemisë, BE-ja ka qenë krah për krah me Shqipërinë për të përballuar krizën shëndetësore dhe ekonomike. ‘Askush nuk është i sigurt pa qenë të gjithë të sigurt’ është thirrja jonë e përbashkët për veprim. Brenda një viti, BE i ka dhuruar Shqipërisë më shumë se 4 mln euro pajisje spitalore. Spitalet shqiptare tashmë janë në një gjendje shumë më të mirë se sa një vit në parë. Dua të shpreh mirënjohje për punën e bërë nga stafi mjekësor dhe ndihmësmjekësor shqiptar përgjatë këtij viti shumë të vështirë. Faleminderit edhe një herë të gjithëve për përkushtimin, mirënjohje për përpjekjet mbresëlënëse. BE ka dhuruar gjithashtu më shumë se 50 milionë euro për të ndihmuar bizneset e vogla dhe bashkitë si dhe për të mbështetur trajnimet, në mënyrë që të rinjtë shqiptarë të gjejnë punë në vendin e tyre. Më pas, para një muaji, ne disbursuam gjithashtu 90 milionë eurot e para të ndihmës sonë makro-financiare. Në delegacionin e BE në Shqipëria kemi punuar të të mundësuar një dhurim të përgjithshëm prej më shumë se 230 milionë eurosh për të ndihmuar Shqipërinë për pandeminë. Qëndruam përkrah Shqipërisë.”, tha Soreca.

Lexo edhe :   U rizgjodh në krye të PD-së/ Soreca i shkon në zyrë Bashës, ja çfarë diskutuan
Lexo edhe :   Soreca: Nga 1 korriku, hiqet tarifa Roaming në vendet e Ballkanit Perëndimor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Euro 2020/ Turqi-Uells 18:00, Turqia pret reagim, ndeshja e fundit mes tyre 6-4

18:00: Turqi - Uells (Grupi A, Baku) Turqia u shkërmoq nga Italia në Romë të premten, për një pjesë të madhe të ndeshjes e mbyllur...

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut/KPK shkarkon prokuroren e njohur të Tiranës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, KPK shpalli të mërkurën vendimin e shkarkimit nga detyra për prokuroren e Tiranës, Alketa Zifla. Gjatë seancës dëgjimore të zhvilluar...

‘Basha vodhi zgjedhjet’, grupimi ‘Për PD’-në zbardh shkeljet

Grupimi 'Për PD-në' ka dalë në një konferencë për media, ku kanë listuar arsyet pse Basha fitoi një mandat të tretë në krye të...

Euro 2020/ Dita hapet me Finlandë-Rusi, për rusët detyrim fitorja ndaj fqinjëve

Faza e grupeve të UEFA EURO 2020 hyn sot në xhiron e ndeshjeve të dyta. Finlanda përballet me Rusinë, Turqia përballet me Uellsin dhe...

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...