E diel, 20 Qershor, 2021
17.5 C
Tirana

Vdekja e tri familjarëve nga Gjilani, ja çfarë deklarojnë “Manza” dhe QSUT

Drejtori i  Spitalit të Manzës, Dr Anesti Konduri, në një reagim për mediat lidhur me vdekjen e tre anëtarëve të familjes Haliti nga Gjilani thotë se shkaqet e helmimit janë ende të dyshimta. Teksa u ka shprehur ngushëllimet e tij familjarëve për humbjen e njerëzve të tyre të dashur thotë se pacientët janë paraqitur me shenja të lehta në këtë qendër shëndetësore. Sipas tij, ata nuk kanë deklaruar se dyshonin për helmim nga kërpurdhat. Shkaqet mbeten në kufirin e hipotezave, sipas tij.

Teksa pritet ekspertiza për të sqaruar çfarë ka ndodhur realisht me tre shtetasit nga Gjilani i Kosovës, policia ka proceduar penalisht për veprën penale “Mjekim i pakujdesshëm”, mjekun Shyqyr Beqajn 54 vjeç  dhe Jonuz Karajn, 60 vjeçar. Edhe familjarët i akuzuan mjekët e spitalit të Manzës për neglizhencë, por akuzat nuk i kursyen as për QSUT.

Deklarata e QSUT për ngjarjen:

“Paraditen e dt. 06.05.2021 në Urgjencën e Sëmundjeve të Brendshme QSUT, pacientët I. H mosha 78 vjec, A. H mosha 56 vjec dhe F. H mosha 47 vjec, janë paraqitur me ambulancë, me diagnozë ‘intoksikacion nga kërpudha’. Gjëndja e pacientëve paraqitej e rëndë. Pasi i jane kryer gjitha ekzaminimet dhe konsultat sipas protokolleve mjekesore te urgjences dhe jane hospitalizuar fillimisht ne Shërbimin e Toksikologjisë dhe pas dhe në mbrëmje për shkak se gjendja e tyre u përkeqësua u trasferuan në Shërbimin e Reanimacionit Qendor.  Pavarësisht përpjekjeve të mjekëve, ata kanë ndërruar jetë pranë ketij sherbimi : pacientja I. H dt 06.05.2021, pacienti A. H në dt. 07.05.2021dhe pacientja F. H në dt. 08.05.2021”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...