E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Disa universitete në vend sfidojnë urdhrin e Ministrisë së Shëndetësisë

Teksa në Tiranë, studentët janë përplasur me forcat e policisë, pasi u pengohet pjesëmarrja në auditore, në universitetin e Korçës hyrja është e lirë. Zëvendësrektori i Universitetit të Korçës, “Fan Noli”, në një dalje në media është shprehur se edhe studentët e pa vaksinuar do të futen në auditore, por ata do të udhëzohen më pas drejt vaksinimit. I pyetur se nëse rektorati po shkelte urdhërin e Ministrisë së Arsimit, Zv. rektori Artur Adili tha se nuk mund të privojnë studentët.

“Nuk mund të privojmë studentët nga mësimi, por do t’i udhëzojmë për t’u vaksinuar. Pra, po respektojmë autonominë e universitetit”.

Edhe në Elbasan e Gjirokastër, studentëve me ose pa vaksinë u janë hapur dyert e auditoreve.

Dita e parë e vitit të ri akademik nisi me tensione në Fakultetin e Shkencave të Natyrës në Tiranë. Studentët e pa vaksinuar kanë shpërthyer në revoltë të hapur, pasi nuk lejohen të hyjnë në Fakultetin e Shkencave të Natyrës. Kjo ka sjellë përplasje mes tyre dhe punonjësve të sigurisë, të cilët kanë thërritur në ndihmë dhe efektivët e policisë.

Studentët janë detyruar që të vaksionohen, për tu futur në auditore, ose në të kundërt duhet të tregojnë testin PCR, që vërteton se nuk janë të infektuar me Covid.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...

“Jam në Dubai, s’jam arratisur”/ Nipi i deputetit të PS-së: Ngjarje e stisur

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist, Rrahman Rraja konfirmon se nuk është arratisur, pasi akuzohet se së bashku me dy persona të tjerë, kanë...

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...