E premte, 18 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

Detajet/Digjet Katedralja e ‘Notre-Dame’ në Paris (foto)

Flakët e zjarrit kanë ‘pushtuar’ Katedralen e famshme të ‘Notre-Dame’ në Paris. Pamjet tregojnë tymin e madh që del nga çatia e Katedrales. Sipas informacioneve të para, besohet që zjarri ka rënë në pjesën ku po bëhen restaurimet e objektit. Ende nuk dihen shkaqet e shpërthimit të këtij zjarri.

Vitin e shkuar, Kisha Katolike në Francë lëshoi një apel urgjent për fonde, për të shpëtuar Katedralen, që kishte nisur të rrënohej.

Një operacion masiv është ndërmarrë aktualisht për të shuar flakët, që nisën gjatë orëve të pasdites. Katedralja ‘Notre-Dame’, për Parisin dhe jo vetëm është më shumë sesa një Katedrale, pasi ajo prej vitesh është bërë simboli i Parisit.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Navalny e quan Putinin “gënjeshtar”

Politikani opozitar i burgosur në Rusi, Aleksei Navalny, ka thënë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është një “gënjeshtar që nuk mund të ndalet...

‘Euro 2020’/ Holanda mposht Austrinë, i bashkohet Italisë dhe Belgjikës në 1/8

Holanda ka mundur me rezultatin e pastër 2-0 Austrinë në ndeshjen e vlefshme për grupin C, dhe së bashku me Italinë dhe Belgjikën, ka...

Mbyti gruan dhe planifikoi të arratisej, momenti kur piloti përqafon vjehrrën

32-vjeçari Charalambos Anagnostopoulos, i cili mbyti gruan e tij 20-vjeçare britanike Caroline, është një vrasës tepër gjakftohtë, dhe u mundua të fshinte çdo lloj...

Mediat dhe oligarkët/ Peza: Ja emrat e radhës që do të shpallen “non grata”

Ish-deputeti i Partisë Socialiste dhe analisti Alfred Peza, parashikon një verë të nxehtë sa i takon situatës politike, teksa u shpreh se shpallja ''non...

Holanda votoi pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por ka një kusht

Parlamenti holandez i dha dritën jeshile Shqipërisë ditën e sotme, pasi votoi pro hapjes së negociatave me Bashkimin Evropian. Megjithatë, për negociatat, Holanda ka...