E mërkurë, 20 Janar, 2021
3 C
Tirana

Dështojnë negociatat, BE: Shqipëria nuk ka përmbushur kushtet

Kanë dështuar edhe këtë herë negociatat me Bashkimin Europian për integrimin e Shqipërisë në BE. Kuadri negociues për Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore nuk mundi të miratohet nga ministrat e Punëve Evropiane të BE-së.

Me anë të një deklarate zyrtare, e cila u bë fill pas takimit, u bë me dije se është shënuar një përparim nga ana e Shqipërisë por ende nuk janë plotësuar të gjitha kushtet.

Për Shqipërinë u theksua se konferenca e parë ndërqeveritare e negociatave do të thirret sapo të jenë plotësuar kushtet e vendosura në mars. Ministri gjerman për Evropës Michael Roth, tha se përpjekjet do të vazhdojnë në ditët e tjera dhe një vendim mund të merret në samitin e udhëheqësve në dhjetor.

“Duam që të organizojmë konferencat e para ndërqeveritare me Shqipërinë kur të përmbushen kushtet dhe me Maqedoninë e Veriut gjatë presidencës sonë. Fatkeqësisht, ne nuk mund të gjenim kompromis lidhur me çështjen dypalëshe midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Momentalisht duket se nuk ka zgjidhje. Shpresojmë se mund të gjejmë një zgjidhje,” tha Roth.

Bullgaria nuk ndryshoi qëndrim lidhur me kërkesën e përfshirjes në kuadrin negociues për Maqedoninë Veriore të një kapitulli mbi zgjidhjen e çështjeve që lidhen me historinë dhe gjuhën midis dy vendeve. Shkupi zyrtar refuzon çdolloj negociate për çështje të identitetit kombëtar dhe të gjuhës.

Për Shqipërinë, sipas Komisionit Evropian, kushtet që duhet plotësuar janë bërja funksionale e Gjykatës Kushtetuese dhe reflektimi i rekomandimeve të Komisionit të Venecias për ligjin e medias, njohur si paketa anti-shpifje.

Lexo edhe :   Emigracion masiv, Shqipëria 6-ta e në botë për leje qëndrimi në BE
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...