E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Kërcënohet gazetari Enton Abilekaj

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Gazetari Enton Abilekaj, drejtues i portalit informativ “Dosja.al” është kërcënuar për shkak të detyrës dhe një seri rrethanash lidhin rastin me prokurorin e Tiranës, Kolë Hysenaj.

Në Nëntor 2019, Abilekaj merr disa kërcënime në telefonin e tij, nga një numër me prefiks holandez, ku i kërkohej të hiqeshin disa shkrime, pa i specifikuar ato.

Gjuha e mesazheve ishte me aksent verior, ndërkohë që koha e dërgimit të tyre përkonte me disa shkrime që ‘Dosja.al” kishte shkruar për prokurorin Kolë Hysenaj.

Megjithatë, Abilekaj nuk ka dyshuar se këto kërcënime nga një person që mban detyrën e prokurorit.

Në këto mesazhe, gazetarit i kërkohej që të hiqeshin disa shkrime nga “Dosja.al”, pasi, sipas mesazh-dërguesit, ishin shpifje dhe trillime.

Abilekaj i ka kërkuar personit të paidentifikuar që të sqaronte se cilat shkrime ishin, sipas tij, shpifje.

Kërcënuesi nuk ka dhënë asnjë shpjegim, por ka lëshuar një seri kërcënimesh për vetë gazetarin, si edhe duke i përmendur detaje të familjes së tij.

Në këto kushte, gazetari Abilekaj ka dorëzuar një kallëzim penal, në të cilat shpjegon rrethanat e ngjarjes.

Rasti u shqyrtua nga Oficeri i Policisë Gjyqësore, A.D.

“Boldnews.al” ka siguruar proces-verbalin e marrjes në pyetje të gazetarit Abilekaj, ku hidhet dritë mbi ngjarjen dhe përfshirjen, edhe pse në dukje indirekte, të prokurorit Hysenaj.

I pyetur nga oficeri i Policisë Gjyqësore, Abilekaj shpjegon se ka pasur komunikim me një numër me prefiks të huaj, në të cilin i kërkohej fshirja e disa shkrimeve, pa i dhënë më shumë detaje.

Ai ka kryer vetë verifikime dhe ka konstatuar se në ditët që ka marrë mesazhe kërcënuese, në portalin e tij janë publikuar, ndër të tjera, edhe disa shkrime për prokurorin Kolë Hysenaj.

Abilekaj ka dëshmuar për Oficerin e Policisë Gjyqësore se, thuajse në të njëjtën periudhë kohore (ndërmjet datat 9 dhe 11 Nëntor 2019), prokurori Kolë Hysenaj i ka dërguar e-mail në adresën e tij personale, ku i kërkonte specifikisht heqjen e disa shkrimeve, për ato që ai i konsideronte shpifje dhe trillime.

Edhe oficeri i Policisë Gjyqësore, në bazë të verifikimeve të tij, ka identifikuar emrin e prokurorit Kolë Hysenaj.

Sipas asaj që është shënuar në proces-verbalin e marrjes së të dhënave, oficeri A.D, pyet gazetarin Abilekaj:

“Pas kallëzimit të bërë nga ana Juaj, ku ju kërkohej të hiqej lajmi për data 9, 10 dhe 11 nëntor 2019, ne kemi bërë një hetim të vogël dhe rezulton se këto data portali që ju drejtoni kashkruar për shtetasin Kolë Hysenaj. Çfarë mund të na thoni për këtë fakt?”

Gazetari Enton Abilekaj ka deklaruar se “në kallëzim nuk kam dashur të përmend emra dhe nuk besoja se persona me integritet dhe detyrë apo funksion publik të lartë, të bëjnë komunikime apo e-maile. Dua t’ju them se unë kam komunikime në e-mail me shtetasin Kolë Hysenaj, ku më thuhet apo flitet për të njëjtën gjë që më kërkon edhe kërcënuesi me whatsapp”.

Pas kallëzimit dhe mbajtjes së proces-verbalit, Oficeri i Policisë Gjyqësore e referon rastin në Prokurorinë e Tiranës. Hetimi regjistrohet në Nëntor 2019 nga prokurorja Suela Salavaçi, për veprën penale të “Kërcënimit për shkak të detyrës”, pa autor.

Në kuadër të këtij hetimi, prokuroria e Tiranës ka kërkuar informacion nga kompanitë telefonike në vend, për të zbuluar nëse numri nga ku kanë mbërritur mesazhet kërcënuese në adresë të gazetarit Abilekaj ka kryer trafik nëpërmjet tyre.

Kompanitë e telefonisë së lëvizshme në Shqipëri nuk kanë konstatuar gjurmë të numrit me prefiks holandez në sistemet e tyre.

Pas shumë muajsh nga nisja e hetimit, vetëm në Tetor 2020, Prokuroria e Tiranës i ka dërguar Prokurorisë së Përgjithshme kërkesën për përcjelljen e letër-porosisë drejt autoriteteve holandeze, me qëllim identifikimin e përdoruesit të numrit, nga i cili është kërcënuar gazetari Abilekaj.

Rreth një vit pas kërcënimit, ngjarja vijon të jetë sërish pa autor.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...

E qëlloi me shuplakë në mes të emisionit, Ana rikthehet në “Për’puthen”

Në puntatën e djeshme në “Për’puthen” është rikthyer Ana. Ajo u fut kur po regjistrohej emisioni, ndërsa shpjegoi arsyen e largimit të saj. Bukuroshja...