E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Dëshmitë/ Si u mbyll dosja e kryebashkiakut të Gramshit për vjedhje

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Të dhëna të reja të vijim të dosjes së kryetarit të Bashkisë Gramsh, Klodian Taçe, kanë dalë në dritë, lidhur me akuzat për vjedhje në vitin 2009. ‘Dosja.al’ ka bërë publik pjesën e fundit të materialit hetimor të vitit 2009, kur Klodian Taçe u përball me akuzën e një recepsionisteje e cila e akuzoi atë për vjedhjen e 68 mijë lekëve të reja. Taçe ka qenë nën hetim dhe këtë fakt e ka shmangur kur garoi për kryetar Bashkie.

Klodian Tace, i zgjedhuri i Partisë Socialiste në Gramsh, ka fshehur në formularin e dekriminalizimit; hetimin për vjedhje nga Prokuroria e Tiranës në vitin 2009. Ai rezulton i pafajshëm për akuzën në fjalë. Megjithatë ka qenë nën hetim, por këtë fakt e ka fshehur në formularin e dekriminalizimit.

Asokohe, kur Prokuroria e Tiranës regjistroi procedimin penal, u morën në pyetje të gjithë personazhet dhe dëshmitarët e vjedhjes. Dy prej tyre, mjeku i qendrës, Preng M., dhe kolegu i Taçes, Sokol V., u rreshtuan krah kryebashkiakut duke akuzuar direkt për vjedhjen recepsionisten, se ishte ajo që përvetësoi paratë. Ngjarja është shënuar më 27 shkurt 2009, ku shtetasja Ledina D., ka kallëzuar në Prokurori se rreth orës 16:00, në qendrën shëndetësore ku ajo punonte si recepsioniste, kanë shkuar dy teknikë kompjuterash, Sokol V., dhe Klodian Taçe, që tashmë është kryetar Bashkie në Gramsh.

Rrëfimi i Sokol V., kolegu i Klodian Taçes:

Pyetje: Ju zoti Sokol, a keni shkuar tek Arka ku ndodheshin paratë?

Përgjigje: Pyetjen e kuptova dhe dua të them se unë nuk kam shkuar te arka, se nuk pata punë atje por vetëm në laborator.

Pyetje: Ku e mësuat se ishin marrë lekët e xhiros në sirtar?

Përgjigje: Dua të them se unë kisha punën time dhe tek arka nuk kam shkuar. Atje ka shkuar shoku im Klodiani bashkë me punonjësen dhe aty mësova se Ledina i tha Klodianit për lekët që mungonin. Por më pas Klodiani i tha që unë nuk iki pa u sqaruar këtë punë dhe të njoftojmë edhe doktorin. Pasi ne punuam akoma në laborator. Më pas po e njëjta Ledina i tha Klodianit: Të më falësh që të akuzova sepse ishte më instiktive, nuk e mendova mirë që të akuzova. Aty ishin dhe dy laborante të tjera. Më pas mbaruam punë dhe u larguam por në darkë më merr Klodiani në telefon dhe më thotë që të shkojmë tek Komisariati në Kamëz, se na ka akuzuar dhe konkretisht Klodianin.

Lexo edhe :   Skema/ Vidhnin skafe në Greqi, bien në pranga 8 shqiptarë
Lexo edhe :   Skema/ Vidhnin skafe në Greqi, bien në pranga 8 shqiptarë

Rrëfimi i mjekut Preng M., punonjës tek qendra private ku u vodhën paratë

Unë jam konsulent i kësaj qendre që nga shtatori i vitit 2008 kur kjo qendër ka filluar të funksionojë në Babrru. Gjatë kësaj periudhe ne nuk kemi patur ndonjë problem.  Më datë 27.02.2009, rreth orës 16:30 unë kam qenë tek shtëpia në kohën kur ka ardhur shtetasja Ledina Doga dhe i fejuari i saj, emrin e të cilit nuk e di dhe më tha se i kishin vjedhur xhiron javore. Unë i thashë që të lajmëronte Policinë, Ledina më tha që tek qendra kishin shkuar dy inxhinierë për të rregulluar pajisjet dhe ajo akuzonte njërin prej tyre, i cili quhet Klodian Taçe. Unë e pyeta Ledinën se ku ishte Klodiani dhe pse nuk më lajmërove më parë dhe ajo tha se Klodiani me djalin tjetër kishin ikur nga klinika. Pas kësaj unë kam komunikuar me Policinë.

Mesa di unë, Ledina çdo ditë pasi mbyllej qendra shëndetësore, dorëzonte xhiron tek qendra kryesore në Tiranë dhe mesa di unë, Ledina ka qenë e rregulltë në dorëzimin e parave.

Teksa oficeri i Policisë Gjyqësore e pyet, mjeku shprehet se: Duke parë se Ledina ka njoftuar me vonesë dhe ajo nuk reagonte në të njëjtën mënyrë kur e pyesnim, si dhe Klodiani që akuzon Ledina është person i besueshëm nga ana jonë, unë mendoj se Ledinën nuk e kanë vjedhur por ajo i ka fshehur me qëllim për ti përvetësuar paratë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...