E hënë, 1 Qershor, 2020
20 C
Tirana

Dëmet e tërmetit të 1979 (VIDEO)

Më të lexuarat

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

Atentati para hotelit në Kurbin, ja kush dyshohet se ishte shënjestër e atentatit

Dalin të tjera detaje lidhur me atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme, në ambientet e jashtme të një hoteli në autostradën Mamurras-Lezhë. Si pasojë e...

Hapja e kufirit/ Procedurat e kalimit në Kosovë dhe Mal të Zi

Në një njoftim të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, bëhet me dije se nga sot Shqipëria ka hapur kufirin me Kosovën e Malin e...

VIDEO/Ardi Veliu del blof, pamjet e të ëmës së djalit të dhunuar janë xhirime nga filmi

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka folur sot për dhunën e 4 efektivëve kundër një 15-vjeçari, ngjarje e cila ka...

“Familja lyente muret me emrin e saj, të gjithë e dinin për 15-vjeçaren”

Gazetarja Anila Hoxha rrëfen përmes një postimi në rrjetin social Facebook se çfarë ka pranë banesës së vajzës 15-vjeçare, e cila u abuzua seksualisht...

Tërmeti i të martës është një nga më të fortët që ka goditur vendin që prej vitit 1979.

Në 15 prill të 79, një tërmet 8 ballë goditi vendin dhe la një bilanc të frikshëm pas. 40 të vdekur, 176 persona mbetën të plagosur dhe dëmtoi 17.118 banesa dhe mbi 46,000 mijë njerëz kishin mbetur pa shtëpi.

Edhe atëherë vendet evropiane ofruan ndihmën e tyre, por regjimi komunist e refuzoi.

TERMETI I VITIT 1979 NE SHQIPERI

TERMETI I VITIT 1979 NE SHQIPERITërmeti i 15 prillit kishte lënë të vrarë 35 njerëz, 400 të plagosur dhe 46,000 persona kishin mbetur pastrehë.

Publiée par FM Images Albania sur Samedi 30 novembre 2019

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1 Qershori/ Ministrja Shahini mesazh për fëmijët

Ministrja e Arsimit Besa Shahini përmes një videoje të publikuar në rrjetet sociale, ka uruar fëmijët për festën e 1 Qershorit. Ajo shprehet se fëmijët...

Hapja e kufirit/ Procedurat e kalimit në Kosovë dhe Mal të Zi

Në një njoftim të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, bëhet me dije se nga sot Shqipëria ka hapur kufirin me Kosovën e Malin e...

Mbledhje në SPAK/ Altin Dumani emërohet zëvendës drejtues

SPAK cakton emrat e prokurorëve që do drejtojnë sektorët e Prokurorisë së Posaçme. Gjatë një mbledhje të prokurorëve të Prokurorisë së Posaçme, u diskutuan...

Protestat në SHBA, tensionohet keq situata

Protestat paqësore u shndërruan në plaçkitje, vënie zjarri dhe dhunë në të gjithë Shtetet e Bashkuara pas vdekjes së George Floyd-it ndërsa ishte në...

Keni plane për të shkuar nesër në plazh? Moti ka rezervuar sërish surpriza

Sot pasdite (e hënë, dt. 01) dhe nesër (e martë, dt. 02), priten reshje të dobëta ose lokalisht të dobëta në të gjitha qarqet...
WhatsApp KONTAKTO TT