E hënë, 21 Qershor, 2021
32.5 C
Tirana

Debati për draftet/ Shkëlqim Hajdari: Po bëhet një Reformë Zgjedhore minimale

Konstitucionalisti, Shkëlqim Hajdari ka komentuar situatën aktuale politike në vend dhe mbledhjen e zhvilluar nga Komisioni i Ligjeve.

Në një intervistë për News24, Hajdari tha se në fund të mbledhjes u ra dakord që të të diskutohen të gjitha draftet dhe të integrohen ndryshimet mes tyre.

Më tej, Hajdari u shpreh se kjo që po bëhet nga palët politike nuk është ndonjë reformë e madhe, duke e cilësuar reformën zgjedhore si minimale.

“Në përfundim të diskutimeve të sotme u ra dakord që të treja draftet, qoftë ai i mazhorancës, qoftë ai i propozuar nga Murrizi dhe drafti i propozuar nga Patozi të diskutohen. Pra u ndërpre mbledhja dhe u ra dakord që të diskutohen dhe të gjithë ndryshimet të integrohen tek njëri-tjetri, për ato që bihet dakord dhe për ato që jo. Domethënë, nesër do të vazhdojë diskutimi.

Sot u ra dakord që të shkrihen të gjithë draftet e propozuara. Unë shpresoj që do të bëjnë pjesë të diskutimeve edhe draftin që ka dërguar Partia Demokratike. Edhe nesër do të merren nen për nen në mënyrë që nëpërmjet asaj që të shkohet në Parlament, të shkohet me një draft. Shpresoj që të paktën mazhoranca me opozitën parlamentare, por edhe me PD-në të bien dakord.

Me thënë të drejtën, këta nuk po bëjnë ndonjë reformë të madhe. Kjo është një reformë minimale demokratike. Sa i përket pragut, sigurisht që do të bien dakord. Nuk është ndonjë gjë e madhe, se është pa sens. Ndërkohë që listat do të hapen në atë formë siç me të drejtë tashmë e kërkon jo vetëm opozita parlamentare, por edhe opozita zyrtare joparlamentare, Partia Demokratike. Domethënë listat duhet të jenë të hapura 100% dhe në Parlament të shkojnë ata deputetë që i zgjedh populli me votë”, tha ai.

Konstitucionalisti shpjegoi edhe një herë se çfarë janë listat e hapura dhe ku ndryshojnë propozimet e palëve politike lidhur me këtë çështje.

“Me sqarimet që janë bërë ditët e fundit dhe me qëndrimet tashmë të konsoliduara, opozita parlamentare dhe ajo joparlamentare kërkojnë lista 100% të hapura. Në kuptimin që: Deputetët rreshtohen në një listë sipas qarkut dhe mbi bazën e votave që grumbullon partia ose subjekti politik, me numrin e mandateve ndahen sipas votave që ka marrë secili. Kjo është formula për publikun, pa hyrë në teknikalitete. Ndërkohë që, mazhoranca mbron listën që është e hapur teorikisht por që praktikisht funksionon me dy ekipe: ekipi A, i cili është nga mesi e sipër dhe ekipi B, që duhet të mundë ekipin A me votë dhe të marrë një ose dy vota më tepër se ç’është mesatarja e prodhimit të votës për secilin subjekt politik. Unë mendoj që asnjë parti politike nuk është i interesuar t’i shkatërrojë zgjedhjet, aq më shumë mazhoranca që është në pushtet. Është minimumi që të paktën listat të bëhen siç i kërkon opozita në Parlament dhe tashmë edhe opozita jashtë parlamentit”, shtoi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bie miti: Sipas FBI-së edhe kriptomonedhat janë të identifikueshme

Javën e kaluar, Departamenti amerikan i Drejtësisë, njoftoi se kishte zbuluar dhe konfiskuar pothuajse gati të gjitha bitcoin-et që ishin paguar në formën e...

10 shprehje nga Servantes, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Mos u lut kurrë për diçka që ke mundësi ta fitosh". "Të vërtetën tërhiqe sa të duash, ajo kurrë nuk këputet dhe gjithmonë del mbi...

Kosova padit Malin e Zi, kërkon kthimin e 4.500 metrave katrorë në Budva

Ministria e Drejtësisë së Kosovës ka paditur Komunën e Budvës dhe kompaninë “Sunraf Beach Properties”, duke kërkuar kthimin e rreth 4,500 metrave katror pronë...

Dikur garonte si burrë, sot grua, Laurel Hubbard pranohet në Lojërat Olimpike

Laurel Hubbard do të bëhet sportisti i parë transgjinore që do të garojë në Lojërat Olimpike pasi të jetë zgjedhur për ekipin e grave...

Biznesmenit të njohur tentohet t’i digjet lokali, arrestohet “Ujku” në Sarandë

Pas atentatit ndaj biznesmenit të njohur në Sarandë, një person ka tentuar ti digjte lokalin. Policia ka prangosur autorin e njohur me nofkën “Ujku”....