E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Debati për draftet/ Shkëlqim Hajdari: Po bëhet një Reformë Zgjedhore minimale

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Konstitucionalisti, Shkëlqim Hajdari ka komentuar situatën aktuale politike në vend dhe mbledhjen e zhvilluar nga Komisioni i Ligjeve.

Në një intervistë për News24, Hajdari tha se në fund të mbledhjes u ra dakord që të të diskutohen të gjitha draftet dhe të integrohen ndryshimet mes tyre.

Më tej, Hajdari u shpreh se kjo që po bëhet nga palët politike nuk është ndonjë reformë e madhe, duke e cilësuar reformën zgjedhore si minimale.

“Në përfundim të diskutimeve të sotme u ra dakord që të treja draftet, qoftë ai i mazhorancës, qoftë ai i propozuar nga Murrizi dhe drafti i propozuar nga Patozi të diskutohen. Pra u ndërpre mbledhja dhe u ra dakord që të diskutohen dhe të gjithë ndryshimet të integrohen tek njëri-tjetri, për ato që bihet dakord dhe për ato që jo. Domethënë, nesër do të vazhdojë diskutimi.

Sot u ra dakord që të shkrihen të gjithë draftet e propozuara. Unë shpresoj që do të bëjnë pjesë të diskutimeve edhe draftin që ka dërguar Partia Demokratike. Edhe nesër do të merren nen për nen në mënyrë që nëpërmjet asaj që të shkohet në Parlament, të shkohet me një draft. Shpresoj që të paktën mazhoranca me opozitën parlamentare, por edhe me PD-në të bien dakord.

Me thënë të drejtën, këta nuk po bëjnë ndonjë reformë të madhe. Kjo është një reformë minimale demokratike. Sa i përket pragut, sigurisht që do të bien dakord. Nuk është ndonjë gjë e madhe, se është pa sens. Ndërkohë që listat do të hapen në atë formë siç me të drejtë tashmë e kërkon jo vetëm opozita parlamentare, por edhe opozita zyrtare joparlamentare, Partia Demokratike. Domethënë listat duhet të jenë të hapura 100% dhe në Parlament të shkojnë ata deputetë që i zgjedh populli me votë”, tha ai.

Lexo edhe :   'Deti', Hajdari: S'ka zgjidhje tjetër përveç Hagës
Lexo edhe :   'Deti', Hajdari: S'ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Konstitucionalisti shpjegoi edhe një herë se çfarë janë listat e hapura dhe ku ndryshojnë propozimet e palëve politike lidhur me këtë çështje.

“Me sqarimet që janë bërë ditët e fundit dhe me qëndrimet tashmë të konsoliduara, opozita parlamentare dhe ajo joparlamentare kërkojnë lista 100% të hapura. Në kuptimin që: Deputetët rreshtohen në një listë sipas qarkut dhe mbi bazën e votave që grumbullon partia ose subjekti politik, me numrin e mandateve ndahen sipas votave që ka marrë secili. Kjo është formula për publikun, pa hyrë në teknikalitete. Ndërkohë që, mazhoranca mbron listën që është e hapur teorikisht por që praktikisht funksionon me dy ekipe: ekipi A, i cili është nga mesi e sipër dhe ekipi B, që duhet të mundë ekipin A me votë dhe të marrë një ose dy vota më tepër se ç’është mesatarja e prodhimit të votës për secilin subjekt politik. Unë mendoj që asnjë parti politike nuk është i interesuar t’i shkatërrojë zgjedhjet, aq më shumë mazhoranca që është në pushtet. Është minimumi që të paktën listat të bëhen siç i kërkon opozita në Parlament dhe tashmë edhe opozita jashtë parlamentit”, shtoi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi publikon videon: SPAK-u e ka të thjeshtë hetimin për inceneratorët

Inceneratorët janë kthyer në debatin kryesor mes partive politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi thotë se...

Covid-19, Brataj: Maska e nevojshme, ja cilat nuk duhen përdorur

Edhe pse mbajtja e maskës është bërë e detyrueshme që nga 15 tetori, ende ka debat lidhur me efikasitetin e tyre. Kreu i Urgjencës Kombëtare,...

Koronavirusi prek Borussia Dortmund, infektohet Emre Can

Borussia Dortmund, është ekipi i rradhës i prekur nga koronavirusi. Verdhezinjtë gjermanë, kanë bërë kontrollet rutinë për COVID-19 dhe një nga yjet kryesore të skuadrës,...

Agjensitë amerikane të zbulimit: Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet

Agjensitë amerikane të zbulimit kanë akuzuar Iranin dhe Rusinë se u përpoqën të përdorin të dhënat e regjistrit të votuesve në “përpjekje të dëshpëruara”...

Mbrojtësi shqiptar, zgjidhet në formacionin e javës së Europa League

Marash Kumbulla, ishte heroi i Romës në sfidën ndaj Young Bots, pasi shënoi golin e fitores në ndeshjen që përfundoi me rezultatin 1-2. 20-vjeçari, e...