E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Danimarka nuk ndalet, kalon në gjysmëfinale të ”Euro 2020”

Përfundon sfida midis Republikës Çeke dhe Danimarkës, ndeshje e zhvilluar në Baku të Azerbajxhanit për fazën e 1/8-ave në Euro 2020. Danimarka ka kaluar në gjysmëfinale pasi mposhti çekët me rezultatin 1-2, dhe tashmë pret fituesin e çiftit Angli-Ukrainë.

45 minutat e para u mbyllën me avantazhin e dyfishtë të danezëve. Menjëherë sapo filloi takimi, Danimarka kaloi në avantazh në minutën e 5-të, me anë të Delaney.

Mesfushori i Dortmund mori një asist të bukur në zonë nga Larsen dhe ka dërguar topin në rrjetë me një goditje me kokë.

 

Pak minuta para se të mbyllej pjesa e parë, ishte Dolberg i cili finalizoi në mënyrën e duhur një aksion të bukur të skuadrës në minutën e 42-të.

Pas një harkimi nga e majta me të jashtmen nga Mahele, sulmuesi i Nisës, Dolberg, nuk fali brenda zonës, duke shtyrë topin drejt rrjetës.

 

Republika Çeke e nisi pjesën e dytë me golin e sulmuesit dhe bomberit të këtij Europiani, Patrick Schick, që tashmë ka arritur Cristiano Ronaldo-n me 5 gola.

Sulmuesi i Bayer Leverkusen, ka nuhatur një krosim të bukur nga krahu dhe ka bërë devijimin perfekt duke mposhtur dhe befasuar Schmeichel e mbrojtjen daneze.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...