E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Prangat Pappasit, si u zbulua plani i arratisjes së deputetit të Agimit të Artë

Ish-deputeti grek të Agimit të Artë, Christos Pappas, i njohur edhe si një armik i betuar i shqiptarëve, u prangos më 1 korrik pasi ishte fshehur Athinë në shtëpinë e një gruaje 52-vjeçare nga Ukraina. Kanë qenë autoritetet greke që kanë publikuar detaje të reja nga operacioni që çoi në arrestimin.

Sipas njoftimeve që iu bënë dje medias greke, bëhet fjalë për një telefonatë anonime në rajonin e policisë që vendosi në dijeni autoritetet për fshehjen e tij në një godinë në një lagje pranë qendrës së Athinës. Pas kësaj telefonate agjentët u vunë në lëvizje për të kontrolluar dhe survejuar të gjitha lëvizjet në zonë që çuan në prangosjen e Pappas.

Ndërkaq, avokati i ish-deputetit e ka hedhur poshtë planin e arratisjes së Pappas jashtë vendit. Sipas tij, Christos Pappas nuk kishte në plan të shkonte jashtë vendit. “Ajo që unë di dhe besoj është se ai donte të shmangte dënimin e gjatë” tha avokati.

Por mediat greke bazuar te informacionet nga autoritetet flasin për një plan arratisje të Pappas për në Itali, me anije, ose nga Patra ose Igumenica. Sipas policisë, skenarët për arratisjen e tij jashtë Greqisë ishin dy: ose me letra false, ose duke u fshehur në një kamion me mallra, shoferi i së cilit do të ishte në “rrjetin” e mbështetësve të Christos Pappas. Por zbulimi nga agjentët bllokoi planet. Papas është dënuar me 13 vite burg për drejtim organizate kriminale./Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...