E martë, 27 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

Daily Sabah: Erdogan pritet të vizitojë Shqipërinë

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan pritet të vizitojë Shqipërinë gjatë muajve në vijim. Lajmi është bërë i ditur nga zëdhënësi i Presidencës turke, Ibrahim Kalin.

Ai tha se të dy vendet zhvilluan bisedime zyrtare për përgatitjet e Presidentit turk për një vizitë në Shqipëri, në muajt e ardhshëm.

Zëdhënësi, u tha gazetarëve se ka zhvilluar një takim të premten me kryeministrin Edi Rama në Tiranë, ku ka diskutuar marrëdhëniet dypalëshe midis dy vendeve, çështjet rajonale dhe vuri në dukje se vizitat e Ramës në Turqi ishin jashtëzakonisht produktive, shkruan Daily Sabah.

“Pra, është në interesin tonë të përbashkët të forcojmë autoritetet shqiptare të sigurisë kundër terrorizmit, trafikimit të qenieve njerëzore, trafikut të drogës ose krimeve të ngjashme”, tha Kalın.

Kalin u shppreh se paqja dhe stabiliteti i Shqipërisë është paqja dhe stabiliteti i Turqisë dhe gjithashtu paqja dhe stabiliteti i Ballkanit.

Artikulli i Daily Sabah
                                                            Artikulli i Daily Sabah

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pesë të zhdukur, 16 të plagosur në shpërthimin e një fabrike kimike gjermane

Një shpërthim në një fabrikë kimike në qytetin perëndimor gjerman të Leverkusenit, të martën në mëngjes, shkaktoi një zjarr në një depozitë që përmbante...

E rëndë në Shkodër, 7-vjeçarja mbytet në lumin Buna

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e Shkodrës, ku një 7-vjeçare është futur për t'u larë në lumin Buna, por fatkeqësisht u mbyt....

Euro bie nën 122 lekë, vlera më e ulët që nga janari 2020

Kursi i këmbimit të euros me lekun vazhdon të rënien dhe të martën shënoi vlerën më të ulët që nga fillimi i vitit 2020. Sipas...

Integrimi/ Zaev ironizon BE-në: Kur të jenë gati, të na lajmërojnë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka ironizuar Bashkimin Europian, në lidhje me vendimin për të mos hapur negociatat, për shkak të vetos...

Juventus/ Alegri prezantohet, për Ronaldon dhe Dybalën vit i rëndësishëm

Gjatë konferencës për shtyp Alegri foli për dy lojtarë kyç tek bardhezinjtë, për Dybalën dhe Ronaldon: “Ronaldo është një kampion i madh, një djalë...