E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Daçiç: Kosova nuk do kompromis, Rusia dhe Kina të përfshihen në dialog

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi se dialogu me Kosovën nuk ka shënuar përparim, pasi sipas tij, pala kosovare nuk kërkon kompromis, por vetëm shtet të pavarur.

Daçiç u shpreh se Rusia dhe Kina duhet të përfshihen në dialog, në mënyrë që të arrihet një marrëveshje paqësore.

”Pala tjetër nuk dëshiron kompromis, por vetëm një shtet të pavarur. E vetmja gjë që ata duan është që bashkësia ndërkombëtare të bëjë presion ndaj Serbisë, si rezultat i së cilës Beogradi do ta njohë Kosovën. Kjo është e papranueshme për ne. Por në mënyrë që të arrihet një marrëveshje paqësore, Rusia dhe Kina, anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, duhet të përfshihen në këtë proces. Në fund të fundit, Këshilli i Sigurimit do të duhet të votojë për vendimin përfundimtar.”, u shpreh Daçiç.

Ai deklaroi se rezultati pozitiv i takimit të ardhshëm midis Presidentëve të SHBA-së dhe Rusisë, Joe Biden dhe Vladimir Putin, do të kontribuojë në një nivel më të lartë të besimit dhe bashkëpunimit ndërkombëtar.

“Ne besojmë se do të jetë shumë e dobishme për të gjithë të zvogëlojnë tensionin në marrëdhëniet midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara”, tha Daçiç në një intervistë me gazetën ruse “Izvestia”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   ''Ai provokoi dhe unë iu përgjigja''/ Brnabiç flet për debatin me Kurtin

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...