E enjte, 20 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Ekzekutimi në Peqin/ Banorët të shqetësuar: Tronditëse, po ndodhin vrasje kudo

Një ngjarje e rëndë u regjistrua në Peqin paraditen e sotme, ku 40-vjeçari Leonard Bashaliu, qëlloi me armë për vdekje 45-vjeçarin Ylber Xhahysa.

Banorët e zonës, janë shprehur në lidhje me krimin e rëndë, duke deklaruar se i njihnin si autorin ashtu dhe viktimën. Por, më tepër se sa krimi në fjalë, ata janë të shqetësuar për nivelin e krimit në vend.

Sipas tyre, tashmë duket sikur çdo gjë është e programuar dhe se vrasjet nuk po ndalen.

“E njoh autorin. Nuk mund të flas dot. Ne vijmë nga Peqini. Nuk dimë gjë. E njihnim njeri i mirë. Këtu në Shqipëri kështu po ndodhin ngjarjet. Është bërë si program tani kjo punë. Vrarë këtu, vrarë atje. Sigurinë çdo njeri e di vetë që të mos ketë problem me asnjë,”- thotë njëri.

“Mos u grind, mos shaj se për këtë po i ngel qejfi njerëzve ime. Jo pse më shave.  Mërziten gjithë ditën në kafe dhe kur vjen fund si rezultat e kam një hekur në shtëpi dhe po shkoj ta përdor. Mendje pakët nuk kanë mend shumë. Nuk di gjë më tepër,”- shton dikush më tej.

Si ndodhi vrasja

Bashaliu qëlloi me armë zjarri Xhahysën duke e plagosur rëndë. Xhahysa u dërgua në spital por ndërroi jetë si pasojë e plagëve të marra. Mës pas, autori i krimit Bashaliu u vu në pranga. Para grupit hetimor, ai deklaroi se kishin pasur dhe konflikte të mëparshme më herët dhe se viktima i kishte gjuajtur me grusht pesë vite më parë e i kishte gërvishtur makinën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha zbulon se çfarë do të ndodhë të shtunën në orën 11:00

“Foltorja” e radhës do të jetë në Rrëshen. Ish-kryeministri Sali Berisha njofton qytetarët se “Foltorja” me demokratët do të jetë në 22 janar, në...

Shpërdoruan detyrën, procedohet penalisht kryetari i KF Erzenit dhe një anëtar

Kryetari dhe anëtari i shoqatës së KF Erzenit, Marius Shahini dhe Fundim Dollaku, janë vendosur nën hetim me akuzë për “shpërdorim detyre” dhe “kompetencash”. Policia...

Tre djem dhe një vajzë në hotel, pranga të riut që qëlloi shokun me pistoletë

Më shumë se një muaj pas ngjarjes është prangosur në Tiranë autori i plagosjes me armë zjarri në një hotel në autostradën Durrës-Tiranë. 26-vjeçari...

Avokati mashtrues, merr 11 mijë paund për vizë studimi në Angli

Rreth dy muaj më parë, “Stop” transmetoi rastin e avokatit Sokol Berberi, i cili i mori 3 mijë euro një qytetari për vizë pune...

6 marsi, testi kyç i Bashës

Nga: Eduard Zaloshnja Nga komunikimi publik i Presidentit Meta, duket pothuaj plotësisht e sigurtë se zgjedhjet e pjesshme lokale në 6 bashki do të zhvillohen...