E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Probleme teknologjie, mediat kryesore online ranë mesditën e sotme

Një pjesë e mëdha e faqeve kryesore mediatike të internetit ranë, duke u bërë të paaksessueshme për abonentët në të gjithë botën mesditën e kësaj të marte. Ndërprerja zgjati të paktën një orë.

Mijëra njerëz nuk ishin në gjendje të aksesonin faqet e internetit kryesore duke përfshirë Amazon, Twitch, Pinterest dhe Reddit, si dhe faqet e internetit të lajmeve të tilla si BuzzFeed News, New York Times, CNN, BBC, Vice dhe The Verge, ndër të tjera.

Raportimet e hershme dhe tweet-et sugjeruan që një defekt i Fastly, një shërbim i rrjetit të shpërndarjes së përmbajtjes në Internet, ishte përgjegjës për ndërprerjen. Shumë uebfaqe përdorin shërbime si Fastly për të shpejtuar kohën e ngarkimit të përmbajtjeve për njerëzit në të gjithë botën. Këto shërbime konsiderohen të jenë pjesë thelbësore e infrastrukturës së Internetit./Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...