E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Çuçi flet për shkarkimin e Veliut: Do e merrni vesh kur t’i mbarojë kandili

Ministri i Brendshëm, Blendi Çuçi, i është përgjigjur interesimit nga ana e deputetëve të opozitës, për shkarkimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu.

Deputeti i PD-së, Luan Baçi, ka pyetur Ministrin e Brendshëm në Komisionin e Sigurisë Kombëtare, nëse është shkarkuar apo jo Ardi Veliu. Por ministri Çuçi as nuk e pohoi, por dhe as nuk e mohoi, duke dhënë një përgjigje evazive. “Do e merrni vesh në kohën e duhur, kur do i mbarojë apo jo kandili”, tha Çuçi.

Në media po qarkullon lajmi se është shkarkuar nga detyra Drejtori i Përgjithshëm në Policinë e Shtetit, Ardi Veliu, ndonëse ende nuk ka një konfirmim zyrtar nga qeveria. Gjithashtu nuk dihen shkaqet e shkarkimit të tij nga detyra.

Veliu u emërua në këtë detyrë në shkurt të vitit 2018. Mbetet për t’u parë nëse shkarkimi i tij erdhi pas ngjarjes në Lezhë, ku mbeti i pajetë një efektiv policie. Ndërsa një ditë më parë një avion u rrëzua në Vermosh, dhe ende nuk janë zbardhur shkaqet apo personat që ndodheshin në të.

Kryeministri Rama i vendosi 100 ditë afat drejtuesve të Policisë së Shtetit, që të gjejnë dhe të çojnë para drejtësisë të gjithë të infiltruarit brenda uniformave blu, që bashkëpunojnë me krimin. Ai kërkoi që uniformat blu të jenë në tjetër nivel. Rama tha më tej se çdo qark duhet të japë patjetër rezultat, për të dhënë shembujt e qartë se nuk ekziston pandëshkueshmëria në Policinë e Shtetit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...