E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Covid/ Pse mbyllja e shkollave, ka pasoja shumë të rënda

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Nga: Fabio Sabatini “Internazionale”

A është mbyllja e shkollave, mënyra e duhur për t’u përballur me pandeminë aktuale? A janë përfitimet e mbylljes së tyre aq të dukshme, sa që tejkalojnë koston që do të paguajnë nxënësit gjatë gjithë jetës së tyre? Rezultatet paraprake të analizave empirike pas rihapjes së shkollave në Evropë, janë kontradiktore dhe ngrenë shumë dyshime.

Në Gjermani, 3 studiues nga Instituti i Ekonomisë së Punës në Bon, kanë vlerësuar efektin e rihapjes së shkollave mbi përhapjen e Covid-19, duke përfituar nga fakti që landet e nisin vitin shkollor në data të ndryshme. Shkollat që ​​nuk ishin rihapur ende në kohën e hulumtimit, funksionuan si një grup kontrolli.

Vlerësimet sugjerojnë që rihapja e shkollave, shkaktoi një rënie statistikisht të konsiderueshme të rasteve. Sipas autorëve, rihapja mund të ketë ndihmuar në frenimin e pandemisë, në vend se të përshpejtonte përhapjen e saj.

Tri javë pas rihapjes, rastet e konfirmuara u ulën në 0.55 për 100.000 banorë. Efekti prek kryesisht pacientët deri në moshën 34-vjeç. Për moshat mbi 60-vjeç, nuk ka ndonjë efekt statistikisht të rëndësishëm. Ekzistojnë të paktën 3 arsye pse situata në Gjermani mund të jetë përmirësuar me rikthimin e nxënësve në shkollë.

Shkollat ​​u rihapën në kushte shumë të ndryshme, nga ato që ishin para pandemisë. Përdorimi i maskave është i detyrueshëm, klasat janë të ndara, ndërsa nxënësit dhe mësuesit rrinë të distancuar. Pa miratimin e masave të sigurisë, shkolla favorizon përhapjen e sëmundjeve të ngjashme me gripin (siç tregohet, për shembull, nga Zherom Ada në një studim të botuar në “Gazetën Tremujore të Ekonomisë”).

Por maskat, higjiena dhe hapësira mund ta neutralizojnë problemin. Identifikimi i rasteve pozitive midis nxënësve dhe mësuesve, përfshin gjurmimin e menjëhershëm dhe izolimin e shpejtë të kontakteve të tyre, duke mundësuar prishjen e zinxhirëve të infeksionit që pa monitorimin e kryer në shkollë, nuk do të kishte ndodhur.

Rihapja e shkollave, ka shkaktuar një ndryshim drastik në sjelljen e prindërve, të cilët janë bërë më të kujdesshëm. Në fakt, me shkollat e mbyllura, infektimi ka një kosto më të lartë, pasi përfshin përjashtimin e fëmijëve nga klasat, dhe humbjen e orëve të mësimit për fëmijët dhe orëve të punës për prindërit).

Edhe prekja nga një grip i thjeshtë është më e kushtueshme, pasi nënkupton detyrimin e qëndrimit në shtëpi deri në rezultatin e tamponit. Salvatore Latanzio i Universitetit të Kembrixhit, kreu një analizë të ngjashme empirike mbi rajonet italiane, duke arritur në përfundime të kundërta.

Në Itali, rajonet që rihapën shkollat ​​më herët janë tani në krye të kurbës së infektimit. Në analizën empirike, autori analizon ndryshimin në infeksionet midis rajoneve që rihapën shkollat më 14 shtator dhe atyre që e bënë këtë më 24 shtator. Këto të fundit përbëjnë grupin e kontrollit, me të njëjtën seri karakteristikash rajonale që nuk ndryshojnë me kalimin e kohës.

Lexo edhe :   Sa i ngjashëm është Covid-19 me të ftohurën e zakonshme?
Lexo edhe :   Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Para rihapjes dhe në 25 ditët në vijim, rajonet që i përkisnin të dy grupeve nuk treguan ndryshime statistikisht të rëndësishme. Por javën e fundit, infeksionet janë rritur ndjeshëm në rajonet që rihapën shkollën të parat. Por korrelacioni midis rihapjes dhe rritjes së infeksioneve, nuk përbën domosdoshmërisht një lidhje shkakësore.

Për shembull, rajonet që rihapën shkollat të parat, janë ato në të cilat aktivitetet ekonomike janë më intensive, transporti më i përhapur, ndërveprimet shoqërore më të vazhdueshme dhe klima më e ftohtë: pra të gjithë faktorë që mund të ndikojnë negativisht në përhapjen e Covid-19.

Ndryshimet me Gjermaninë mund të jenë të dukshme, por ky vend duket se e ka menaxhuar më mirë shpërndarjen e ngarkesës nga rihapja e transportin publik, dhe protokollet e sigurisë në objektet shkollore, gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe pajtueshmërinë e qytetarëve me rregullat jashtë ndërtesave të shkollës.

Por a nuk do të ishte më mirë të mbyllen shkollat, duke u mbështetur sërish në mësimin në distancë? Mjerisht, ne e dimë që mësimi në distancë është praktikuar në mënyrë të pabarabartë nga zona në zonë, dhe nuk ka të njëjtin efektivitet si mësimi tradicional në klasë, të paktën për nxënësit më të vegjël.

Në përgjithësi, çdo reduktim në orët mësimore, ka efekte negative në aftësitë njohëse të nxënësve, rrit gjasat e braktisjes së shkollës, redukton regjistrimet në universitete apo kërkimin e një pune, ndikon në nivelin e pagës në moshën e rritur, dhe detyrat e kryera në vendin e punës.

Pra, mbyllja e shkollës mund të ketë efekte shkatërruese afatgjata në jetën e nxënësve, veçanërisht atyre që janë tashmë të dizavantazhuar. Para mbylljes së shkollës, duhet të vlerësohet çdo ndërhyrje e mundshme alternative, si përmirësimi i transportit publik, riorganizimi i orëve mësimore, mbyllja e aktiviteteve alternative që janë më pak të kontrollueshme dhe më pak të rëndësishme për ekonominë në një periudhë afatgjatë, rritja e kapacitetit për të testuar dhe gjurmuar kontaktet, kontrolli i pajtueshmërisë së njerëzve me rregullat e brendshme, dhe veçanërisht jashtë godinave shkollore (ku nxënësit e rritur tubohen dhe nuk mbajnë maskë).

Nuk ka kuptim që të sakrifikohet shkolla, një institucion themelor për zhvillimin e vendit dhe mirëqenien e njerëzve, për të shpëtuar (gjithsesi përkohësisht) aktivitete me vlerë të ulët të shtuar si ato që të paktën në Itali, kemi zgjedhur deri më tani t’i privilegjojmë.

Burimi i lajmit: https://www.internazionale.it/opinione/fabio-sabatini/2020/10/21/chiusura-scuole-italia

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Nuk ia doli dot mbanë, koronavirusi i merr jetën mjekut 48-vjeçar

Koronavirusi i ka marrë jetën një tjetër mjeku në Shqipëri. Fatkeqësisht ka ndërrruar jetë si pasojë e COVID 19 mjeku Bledi Nini, 48 vjeç. Ai...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Kur komunizmi tentoi shkatërrimin e familjes, fëmijët denonconin prindërit

Komunizmi cilësohet shpesh si më i tmerrshëm se fashizmi. Kjo pasi veç terrorit, burgosjeve dhe vrasjeve, synoi të shkatërrojë qelizën bazë të shoqërisë; familjen. Në...

Ministria e Shëndetësisë: Qëndro në shtëpi nëse ke simptoma të gripit

Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë një udhëzues për të gjithë punonjësit që kanë shenja të gripit, duke i kërkuar atyre të punojnë nga shtëpia. “Kufizo...

Vendimi/ Dhunoi arbitrin, Disiplina fal futbollistin lushnjar

Ish-futbollistit të Shkumbinit, Andi Bakiasi, i është hequr me kusht përjashtimi përjetë nga futbolli për dhunimin e gjyqtarit të sfidës së sezonit të kaluar...