E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Çmimet e prodhimit pësuan rënie të fortë në tremujorin II

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

Indeksi i çmimeve të prodhimit pësoi një rënie të fortë me 4.1% në tremujorin e dytë të vitit, duke ulur më shumë presionin për rritje të inflacionit në ekonomi.

Ky indeksi mat çmimet e produkteve vendase në hallkën e parë të tregtimit ose e thënë ndryshe çmimin me të cilin ato hidhen në treg nga prodhuesit. Ai është një tregues me vlerë orientuese për ecurinë e pritshme të çmimeve të konsumit.

Instat raporton se rënia e çmimeve të prodhimit në tremujorin e dytë u përcaktua sidomos nga industria nxjerrëse, me 32% më pak krahasuar me tremujorin e dytë të vitit të kaluar. Pandemia dha një goditje të fortë në çmimet e lëndëve të para në tregjet botërore, duke ndikuar rrjedhimisht edhe çmimet e shitjes së produkteve të industrisë nxjerrëse në Shqipëri. Ndërkohë, çmimet e industrisë përpunuese iu kthyen një rritje të lehtë me 0.2%, pas rënies me 1.5% në tremujorin e parë.

Një rritje e lehtë u regjistrua kryesisht në çmimet e industrisë së përpunimit të veshjeve dhe këpucëve, të destinuara kryesisht për eksport. Ndërkohë, dega më e rëndësishme, ajo e industrisë ushqimore, qëndroi në rënie me 0.6% më pak krahasuar me një vit më parë.

Nga ana tjetër, çmimet e importit regjistruan një rritje vjetore të lehtë me 0.4%. Ndryshe nga çmimet e prodhimit vendas, këtu si produktet e industrisë nxjerrëse, ashtu edhe të asaj përpunuese, shënuan një rritje të lehtë të çmimeve, me përkatësisht 1.3% dhe 0.9%.

Duket se ecuria e çmimeve të prodhimit dhe atyre të importit nuk paralajmërojnë një rritje të shpejtë të indeksit të çmimeve të konsumit në vend. Inflacioni regjistroi një rritje kalimtare në muajt e parë të pandemisë, i shkaktuar kryesisht nga rritja e çmimit të prodhimeve ushqimore dhe nga një mbiçmim afatshkurtër i euros në kursin e këmbimit me lekun. Por, pas rihapjes së ekonomisë inflacioni ra gradualisht në nivelin 1.4%, që ishte vlera mesatare e rritjes së çmimeve të konsumit për vitin e kaluar.

Banka e Shqipërisë pret që inflacioni të qëndrojë i ulët edhe gjatë vitit 2020 dhe parashikimi për kthimin e tij në objektiv është shtyrë për në vitin 2022./Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Donte t’i merrte pasurinë/ 27-vjeçarja pajton vrasës me pagesë për të ekzekutuar futbollistin

Policia turke ka arrestuar një 27-vjeçare, e cila akuzohet se kishte pajtuar vrasës me pagesë për të eliminuar burrin futbollist. Yagmur Asik ishte divorcuar nga...

Opozita e Bashës si lule artificiale

Nga Lorenc Vangjeli Në Tiranë, por dhe gjithkund gjetkë, gjithçka e ka një çmim. Shëndeti, dashuria, karriera, fati e madje edhe mosha kalendarike mund të...

Rrëzimi i avionit dhe 26 viktimat, Presidenti i Ukrainës e shpall këtë të shtunën ditë zie

Ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë punën në zonën ku një aeroplan ushtarak i Ukrainës u rrëzua. Të shtunën, autoritetet thanë se kanë gjetur edhe...

Stresi konfirmohet pozitiv me koronavirus

Reperi i njohur, Arkimed Lushaj, i njohur me emrin artistik Stresi, bëhet artisti i radhës që konfirmon se është infektuar me koronavirus. Lajmin e ka...

Reshjet e dendura/ Xhaçka: Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një deklaratë për mediat mbi situatën në vend për shkak të motit të keq. Ministrja paralajmëroi se intensiteti...