E enjte, 24 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Hoti dhe Vuçiç përballen sërish sot, në takim merr pjesë edhe Trump

Ditën e sotme do të zhvillohet takimi i dytë mes presidentit serb, Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti.

Takimi pritet të nisë në orën 17:00 dhe në të do të marrë pjesë edhe presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. Sipas axhendës së publikuar, takimi do të zgjasë jo më shumë se 15 minuta mes palëve.

Fillimisht Trump do të përshëndesë formalisht kryeministrin Hoti dhe homologun Vuçiç në zyrën ovale. Më pas, Trump do të mbikëqyrë ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes mes Hotit dhe Vuçiç.

Pas nënshkrimit të marrëveshjes, në orën 11:15, presidenti Trump do të marrë pjesë në takim trepalësh me Hotin dhe Vuçiç në Zyrën Ovale aty ku presidenti amerikan ka hapësirën e tij të punës. Më pas mbetet për t’u parë nëse Trump do të japë një prononcim lidhur me bisedimet e bëra brenda Shtëpisë së Bardhë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qytetet më të shtrenjta në botë për të huajt; Tirana në vendin e 152

Kryeqyteti i Turkmenistanit në Azinë Qendrore është cilësuar si qyteti më i shtrenjtë në botë për punëtorët e huaj. Ashgabat, një qytet me rreth një...

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...