E hënë, 30 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

Champions League/Messi dhe Ronaldo për rekorde, Shqipëria si San Marino

Më të lexuarat

Brataj: Jemi në skenarin 3. Nëse ezaurohen, do shtrohen në hotele e stadiume

Në një video të shpërndarë nga Rama, tregohet puna kolosale e mjekëve në këto ditë të vështira pandemie. Një fluks thirrjesh dhe me mijëra...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

Vaksinë për gripin edhe për të shëruarit nga virusi? Ç’thotë ekspertja e ISHP

Për shkak të pandemisë, vaksinimi filloi më herët se çdo vit tjetër. Të parët që do të vaksinohen janë personeli shendetësor dhe më pas,...

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

“Kërkojmë gjyshin”, Berisha shfaqet i përhumbur në Gjirin e Lalzit

Një video e Sali Berishës është publikuar këtë fundjavë në media, teksa ai shfaqet i përhumbur para vilave në Lalz. Berisha është një nga figurat...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

Rusja “përplas” në tokë burrin 240 kilogramë (FOTO-VIDEO)

Ndonjëherë përmasat trupore nuk kanë rëndësi, dhe këtë e ka dëshmuar shumë mirë një femër e cila ka hedhur në tokë burrin që peshon...

Të martën starton edicioni i ri i kompeticionit më të ndjekur të futbollit UEFA Champions League. Do të jenë dy ndeshjet e Grupit B ato që do të hapin siparin e sezonit 2018-2019, ku Interi do të presë Tottenhamin, ndërsa Barcelona do të përballet me PSV në orën 18:55. Më poshtë ju sjellim disa nga statistikat më interesante të këtij kompeticioni:

Lojtarët

Më shumë paraqitje:

89 – Iker Casillas (Real Madrid, Porto)

80 – Xavi Hernandez (Barcelona)

78 – Cristiano Ronaldo (Manchester United, Real Madrid)

Golashënuesi më i mirë:

60 – Lionel Messi, Cristiano Ronaldo

40 – Karim Benzema

Messi ka përqindjen më të lartë të golave të shënuar për ndeshje, 60 gola në 63 ndeshje, 0.95 për ndeshje.

Më shumë gola në një ndeshje:

5 – Luiz Adriano (BATE Borisov 0-7 Shakhtar, 21/10/14)

Më shumë gola në një fazë grupesh:

11 – Cristiano Ronaldo (Real Madrid, 2015/16)

Goli më i shpejtë :

10.96 sekonda, autori: Jonas (Valencia 3-1 Leverkusen, 01/11/11)

Autogoli më i shpejtë:

2:09 minuta – autori:  Inigo Martinez (Manchester United 1-0 Real Sociedad, 23/10/13)

Tripleta më e shpejtë:

8 minuta – Bafetimbi Gomis (Dinamo Zagreb 1-7 Lyon, 07/12/11)

Lojtari më i ri:

16 vite e 87 ditë – Celestine Babayaro (Steaua Bucuresti 1-1 Anderlecht, 23/11/94)

Shënuesi më i ri:

17vite 195 ditë –  Peter Ofori-Quaye (Rosenborg 5-1 Olympiacos, 01/10/97)

Lojtari më i vjetër:

43 vite 253 ditë Marco Ballotta (Real Madrid 3-1 Lazio, 11/12/07)

Golashënuesi më i vjetër:

38 vite 59 ditë –  Francesco Totti (CSKA Moskva 1-1 Roma, 25/11/14)

Klube

Klubi me më shumë pjesëmarrje:

23 herë – Barcelona*, FC Porto*, Real Madrid*

22 herë – Bayern*, Manchester United*

Më shumë pikë të grumbulluara (2 pikë për fitore në sezonet: 1992/93, 1993/94 & 1994/95):

285 pikë – Real Madrid

273 pikë – Barcelona

Më shumë gola të shënuar:

321 gola – Real Madrid

293 gola -Barcelona

Ka kaluar grupet më së shumti:

Lexo edhe :   ''Ngecin'' negociatat, BE: Shqipëria nuk ka përmbushur kushtet

22 herë – Real Madrid

Ka kaluar grupin më shumë vite radhazi:

Lexo edhe :   ''Ngecin'' negociatat, BE: Shqipëria nuk ka përmbushur kushtet

21 herë -Real Madrid (që nga sezoni 1997/98)

Ka dalë në krye të grupi më shumë:

19 herë – Barcelona

Ka mbyllur fazën e grupeve pa humbje:

11 herë – Barcelona

Më shumë fitore në një sezon të CHL:

6 fitore – AC Milan (1992/93), Paris Saint-Germain (1994/95), Spartak Moskva (1995/96), Barcelona (2002/03), Real Madrid (2011/12, 2014/15)

Më shumë barazime në një sezon:

6 – AEK Athina (2002/03)

Më shumë gola të shënuar në një sezon:

25 gola -Paris Saint-Germain (2017/18)

Më shumë gola të pësuar në një sezon:

24 gola – BATE Borisov (2014/15), Legia Warszawa (2016/17)

Më pak gola të pësuar në një sezon të CHL:

1 gol – AC Milan (1992/93), Ajax (1995/96), Juventus (1996/97, 2004/05), Valencia (2005/06), Liverpool (2005/06), Chelsea (2005/06), Manchester United (2010/11), Monaco (2014/15), Paris Saint-Germain (2015/16), Barcelona (2017/18)

Më pak gola të shënuar në një sezon:

0 gola – Deportivo La Coruna (2004/05), Maccabi Haifa (2009/10), Dinamo Zagreb (2016/17)

Mesatarja më e lartë e pikëve të fituara në grupe:

11 pikë -Spartak Moskva (1995/96), Barcelona (2002/03), Real Madrid (2014/15)

Ndeshjet

Më shumë gola të shënuar në një ndeshje:

12 gola – Dortmund 8-4 Legia Warszawa (22/11/16)

Fitorja më e thellë:

8-0 – Liverpool 8-0 Besiktas (06/11/07), Real Madrid 8-0 Malmo (08/12/15)

Barazimi me më shumë gola:

4-4 – Hamburg 4-4 Juventus (13/09/00), Bayer Leverkusen 4-4 Roma (20/10/15)

Rekordet e shteteve

Më shumë klube që kanë hyrë në fazën e grupeve:

87 herë – Spanja*

84 herë – Anglia

74 herë – Gjermania dhe Italia

Vendet që nuk kanë marrë pjesë kurrë:

22 vende – Shqipëria, Andora, Armenia, Bosnja & Hercegovina, Estonia, Ishujt Faroe, Maqedonia, Gjeorgjia, Gjibraltari, Islanda, Kosova, Letonia, Litenshtejni, Lituania, Luksemburgu, Malta, Moldavia, Mali i Zi, Irlanda e Veriut, Irlanda, San Marino, Uellsi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

”Është koha për t’u kthyer”/ Marash Kumbulla fiton betejën me Covid-19

Lajm i mirë për Romën dhe trajnerin e saj portugezin Paolo Fonseka, pasi Marash Kumbulla është shëruar nga Covid-19. Këtë lajm e ka publikuar vetë...

Patozi: Alternativa e tretë, zgjidhje për Shqipërinë më 25 prill

Kryetari i Partisë i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka publikuar një tjetër video në rrjetet sociale, ku tregon rrugëtimin e kësaj force politike. Patozi shprehet...

Al-Biruni: “Babai” i gjeodezisë, antropologjisë dhe mjeshtër i farmakologjisë

Në fillimin e mijëvjeçarit të parë, në shekujt X dhe XI, një studiues i talentuar me emrin Abu Rajhan Al-Biruni, bëri emër në gjithë...

Zgjedhjet e 25 prillit/ KQZ i heq nga një mandat Gjirokastrës dhe Dibrës

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, (KQZ) miratoi shpërndarjen e mandateve sipas 12 qarqeve, për zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit 2021. Tirana mbetet qarku me më shumë...