E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Çfarë po ndodh me Kim Jong Un, lideri komunist bie ndjeshëm në peshë

Koreja e Veriut ka transmetuar pamje televizive, ku qytetarët shfaqen tepër të shqetësuar për shëndetin e udhëheqësit të tyre, Kim Jong Un pasi ky i fundit ka rënë ndjeshëm në peshë në mënyrë të papritur.

Kanali kryesor televiziv i vendit, ka treguar pamjet e Kim që duket më i dobët në peshe se sa në vitet e fundit. Ka pasur zëra të vazhdueshëm në lidhje me shëndetin e liderit të Koresë së Veriut në dekadën që ai ka qenë në pushtet, por ato rrallë janë pranuar, shkruan BBC.

Çfarë panë qytetarët e Koresë së Veriut?

Dy videot e fundit të shfaqura në kanalin kryesor televiziv të vendit, kanë shkaktuar shqetësime për shëndetin e Udhëheqësit komunist. Video e dytë dhe më e pazakontë është e një qytetari, i cili i tha TV shtetëror në lajmet kryesore të së premtes: “Duke parë që Z. Kim është dobësuar ashtu, të gjithë u trishtuam. Të gjithë sapo filluan të qajnë,” tha ai.

Qytetari i shqetësuar në Penian tha se të gjithë sapo filluan të qajnë pasi panë Kim
Qytetari i shqetësuar në Penian tha se të gjithë sapo filluan të qajnë pasi panë Kim

Pamjet dhe fotografitë e hershme nga takimet e Partisë së Punëtorëve këtë muaj lanë të kuptohet se Kim ka humbur shumë peshë. Shëndeti i Kim ka qenë  shqetësim për pjesën më të madhe të kohës që ai ka qenë Udhëheqësi Suprem i vendit.

Ai mori detyrën nga babai i tij i ndjerë Kim Jong-il në dhjetor 2011 dhe vëzhguesit e Koresë së Veriut kanë parë që pesha e tij të rritet vazhdimisht në dekadën e tij në pushtet.

Kim Jong-un nuk ka pasardhës të qartë dhe vdekja ose paaftësia e tij afatgjatë mund të çojë në një vakum të energjisë në shtetin bërthamor, duke sjellë paqëndrueshmëri të re në Azinë Lindore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...