E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Çfarë kërkimi shkencor mund të bëjmë në Shqipëri?

Nga: Mentor Kikia

Gjatë një diskutimi mes kolegësh, duke folur për cilësinë e arsimit, u hap debati për nevojën për rifillimin e kërkimit shkencor.

-Po çfarë shkence do të bëjmë ne mor aman, çfarë do të shpikim ne – tha dikush.

Vërtet, ne nuk do të shpikim robotikë, as ndonjë sivëlla të Iphone.

Por ne mund të bëjmë shkencë për nevojat tona.

-P.sh?

-Po ja p.sh: Një kushuri imi në fshat mbolli ullinj, kur qeveria Berisha dha direktivën për të mbjellë ullinj, shegë e arrorë.

U shërbeu për 10 vjet, por ata nuk bënë kokrra. Kërkoi mendimin e një specialisti, e ai i tha: Eshtë varietet që nuk përshtatet me zonën, i ke blerë kot. Priji, mos u lodh më shumë.

Po 10 vjet punë ku shkuan?

A mund të studiojnë specialistët tanë se cilat varietete ulliri bëjnë për zona t ndryshe? Po ashtu edhe për duhanin, rrushin dhe kultura të tjera bujqësore. A e dini ju se rendimeti në bujqësi ka shkuar në shifrat e viteve 1940?

Ja pra, të tillë shkencë në mund ta bëjmë edhe në hidroteknikë, edhe në mjedis, edhe për cilësinë e të ushqyerit dhe shumë fusha të tjera. Ne fund te fundit, keto i kemi bere dikur.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...