E mërkurë, 20 Janar, 2021
9 C
Tirana

Barça-Real, ja pse ka një rivalitetit kaq të fortë mes 2 ekipeve legjendare

Rivaliteti i egër midis Barcelonës dhe Realit të Madridit në futbollin spanjoll, i ka rrënjët tek politika. Gjatë Luftës Civile, ekipi nga Katalonja, ishte bastioni kryesor i forcave republikane.

Presidenti i ekipit të Barcelonës, Josep Sunjol, u vra gjatë luftës nga forcat nacionaliste të Francisko Frankos. Pas fitores në vitin 1939, Franko e shfrytëzoi popullaritetin e futbollit, për ta konsoliduar pushtetin e tij diktatorial.

Katalanasit e urrenin regjimin e Frankos, dhe u përpoqën të shkëputen nga Spanja. Franko e shtypi provincën rebele, përmes shumë ligjeve kufizuese. Ndërkohë nisi të përkrahë hapur ekipin rival, Realin e Madridit.

Në vitin 1943, falë ndërhyrjes së tij direkte, Reali mundi 11-1 Barcelonën në ndeshjen e kthimit të gjysmëfinales së Kupës, kur të parën e kishte humbur 3-0.

Dhjetë vjet më vonë ndërhyri për transferimin e lojtarit të famshëm argjentinas Alfredo Di Stefano tek Reali, edhe pse FIFA njohu si të ligjshëm kalimin e tij të mëhershëm tek Barcelona.

                                   TIRANA TODAY

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Alarm për bombë në Gjykatën e Lartë të SHBA, godina ndodhet shumë pranë Capitol

Teksa pritet inaugurimi i Joe Biden si President i 46-të i SHBA-ve, një befasi ka ndodhur shumë afër Capitol, pikërisht në Gjykatën e Lartë. Stafi...

Rritet numri i të infektuarve, edhe 4 viktima nga Covid-19

Covid-19 u ka marrë jetën edhe 4 personave në vendin tonë në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë...

Kategoria Superiore/ Vllaznia ndëshkon Bylisin dhe marshon drejt titullit

Fitore dramatike, në frymën e fundit e Vllaznisë në “Adush Muça”, në një fushë të vështirë. Një gol i Ardit Hoxhajt në minutën e...

Një pusullë përkujtuese presidentit Biden

Nga: Veton Surroi 1. Sot fillon dita e parë e punës së presidentit Joseph Biden dhe agjenda e tij që tani, fill pas inaugurimit, është e...

Shpërthim i fuqishëm në Madrid, shkatërrohen disa pallate (Video)

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në kryqetetin e Spanjës, Madrid. Mediat lokale bëjnë me dije se shkak për këtë shpërthim mund të jetë...