E premte, 15 Janar, 2021
3 C
Tirana

Cakaj takon Hazirin: Dialogu duhet të përfundojë me njohjen e Kosovës nga Serbia

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka pritur sot në një takim kryetarin e komunës së Gjilanit, Lutfi Hazirin.

Gjatë takimit, ministri Cakaj vlerësoi punën e Hazirit në komunën e Gjilanit dhe mbështetjen e pakursyer në procesin e bashkimit të partive politike në Luginën e Preshevës.

“Nënvizuam bashkërisht rëndësinë që Kosova dhe Shqipëria të shtojnë mbështetjen shtetërore për vëllezërit tanë në Luginë”, u shpreh Cakaj.

Më tej, ministri Cakaj bëri të ditur se në takimin e zhvilluar është diskutuar edhe për zhvillimet politike në rajon dhe dialogun Kosovë-Serbi në veçanti.

“Shqipëria po ndjek me shumë vëmendje zhvillimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë dhe mbështet në mënyrë absolute platformën e Kosovës në këtë proces”, shtoi ai.

Sipas ministrit, mbetet krejtësisht e qartë që dialogu duhet të përfundojë me njohjen e Republikës së Kosovës nga ana e Serbisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA vijon tërheqjen e trupave nga Afganistani, kanë mbetur vetëm 2.500

Ushtria amerikane ka ulur nivelin e trupave në Afganistan në 2.500. Ky është niveli më i ulët i pranisë amerikane në gati dy dekada,...

Aksidenti me 4 viktima/ Momenti i parakalimit të gabuar të ‘Citroen-it’ (Video)

Publikohet video e aksidentit që i mori jetën 4 shtetasve nga Kosova në Rrugën e Kombit, mbrëmjen e djeshme (14 janar). Në videon e publikuar...

Rigoni dhe samiti i Tiranës

Nga: Frrok Çupi Këtu është në plan një samit dialogu mes shteteve fqinje, por njëkohësisht disa kanë lëshuar fjalë kundër, sikur ‘u bëmë ne shqiptarët...

Vllaznia me njërën dorë te titulli, Teuta zhyt Bylisin në krizë

Përfundojnë dy ndeshjet që hapën siparin e javës së 14 të Kategorisë Superiore. Teuta mundi me rezultatin e pastër 2-0 Bylisin, dhe me këtë fitore...

Nuk mbajti premtimin për ujësjellësin, banorët lidhin te pema kreun e komunës

Kryetari i komunës në qytetin jugor meksikan Chiapas, Oscar Ramirez është lidhur nga banorët e zonës, pasi nuk mbajti premtimin për ndërtimin e një...