E diel, 29 Mars, 2020
14 C
Tirana

Burkina Faso/ Ekstremistët masakrojnë një fshat të tërë për shkak të fesë

Lexo edhe ...

Ibra te Monza? Trajneri Brocchi nuk e përjashton mundësinë

Zërat për të ardhmen e suedezit Zlatan Ibrahimović nuk reshtin kurrë, pavarësisht se ai tashmë është 38 vjeç. Këta zëra lidhen më së shumti...

Ministri gjerman gjendet i pajetë afër një linje hekurudhore

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Gjermani, teksa ministri i Financave i landit gjerman të Hesses, Thomas Schäfer është gjetur i vdekur. Sipas mediave...

Kosova shënon 3 raste të reja me koronavirus

Konfirmohen 3 raste të reja me koronavirus në Kosovë. Sipas IKSHPK-së, gjatë ditës së sotme janë testuar në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare 45 mostra, prej...

Operacioni urgjent për vajzën nga Lezha me koronavirus, reagon Manastirliu

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu njofton se është realizuar me sukses ndërhyrja kirurgjikale tek vajza e konfirmuar me koronavirus. Përmes një postimi...

24 persona kanë mbetur të vdekur pas një sulmi me armë në një kishe protestante në një fshat të Burkina Fasos. Sipas raportimeve, disa persona të armatosur nga kanë hyrë në kishë dhe kanë hapur zjarr me breshëri duke shkaktuar përveç viktimave dhe mbi 18 të plagosur.

Sipas raportimit të Kolonelit Salfo Kabore sulmi ka qenë nga grupe ekstremistësh dhe për motive fetare. Sipas tij terroristët kishin informacion mbi kishën dhe besimin fetar të banorëve të fshatit Pansi të provincës Yagha.

Ngjarja ka ndodhur gjatë meshës të së dielës. The Guardian raporton se i vdekur ka mbetur edhe prifti i kishës. Gjithashtu, ekstremistësh kanë rrëmbyer edhe disa prej banorëve të fshatit pasi janë larguar.

Që nga viti 2015, rreth 750 njerëz janë vrarë dhe rreth 600 mijë të tjerë janë detyruar të shpërngulen nga shtëpitë e tyre, shkruan “The Guardian”.

OKB-ja raporton se deri tani rreth 4 mijë persona janë vrarë nga sulmet e xhihadistëve në Burkina Faso, Mali dhe Niger gjatë vitit të kaluar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Ibra te Monza? Trajneri Brocchi nuk e përjashton mundësinë

Zërat për të ardhmen e suedezit Zlatan Ibrahimović nuk reshtin kurrë, pavarësisht se ai tashmë është 38 vjeç. Këta zëra lidhen më së shumti...

Ministri gjerman gjendet i pajetë afër një linje hekurudhore

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Gjermani, teksa ministri i Financave i landit gjerman të Hesses, Thomas Schäfer është gjetur i vdekur. Sipas mediave...

Kosova shënon 3 raste të reja me koronavirus

Konfirmohen 3 raste të reja me koronavirus në Kosovë. Sipas IKSHPK-së, gjatë ditës së sotme janë testuar në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare 45 mostra, prej...

Operacioni urgjent për vajzën nga Lezha me koronavirus, reagon Manastirliu

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu njofton se është realizuar me sukses ndërhyrja kirurgjikale tek vajza e konfirmuar me koronavirus. Përmes një postimi...

Nga e hëna ju duhet leje për të dalë në pazar, çfarë duhet të dini për të

Duke filluar që nga dita e nesërme, hyn në fuqi “leja e daljes” e njoftuar nga kryeministri Rama pak ditë më parë. Kjo leje është...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT