E shtunë, 6 Mars, 2021
11 C
Tirana

Bundesliga/ Ja pse emri i lojtarit qëndron gjithmonë poshtë numrit në fanellë

Diçka që i dallon skuadrat gjermane nga ato të tjera europiane, është fakti se të gjithë lojtarët në kampionatet gjermane, emrin e tyre e kanë poshtë numrit në fanellë, ndërsa mbi numrin qëndron emri i skuadrës.

E gjitha kjo ndodh për shkak se mendojnë se skuadra duhet të jetë primare për gjithçka dhe pastaj vjen lojtari.

Uli Hënes mendonte se hyjnia e skuadrës duhet të ishte e para dhe emri të vendosej sipër numrit në fanellë. Kjo për të dhënë edhe një mesazh të qartë te lojtarët, që skuadra është e para pastaj të tjerat.

Megjithatë gjithçka ndryshon kur skuadrat gjermane luajnë në Europë, Champions ose Europa Ligë, pasi aty luajnë duke e vendosur emrin e lojtarëve te pjesa e sipërme, për të respektuar rregulloren e UEFA-s.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ronaldo drejt largimit, Juventusi “piketon” ish-sulmuesin e Interit

Situata e pandemisë nuk i ka ndihmuar klubet e futbollit nga ana financiare të cilat duket se janë me humbje për shkak dhe të...

Serbia merr 500 mijë vaksina kineze/ Vuçiç: Presim dhe 13 milion të tjera

500,000 doza të tjera të vaksinës kineze “Sinofarm”, kanë mbërritur mbrëmjen e sotme në Serbi. Lajmin e ka dhënë presidenti serb Aleksandër Vuçiç, në një...

Fenomeni “Tirja”,/ Bushati: Ndodh kudo, në Gjermani doktori vrau 118 pacientë

Deputeti i Partisë Socialiste Ervin Bushati e ka quajtur të turpshme faktin e fokusimit të vëmendjes ndaj rastit të sanitares së Shefqet Ndroqi, Tire...

Ministri francez: Vaksinat ruse dhe kineze, rrezik për shëndetin publik

Një ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për COVID-19n, nëse ato...

Meta: Kush nuk voton, s’ka të drejtë të ankohet për pasojat e qeverisjes

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ka bërë thirrje shqiptarëve për të votuar masivisht në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas Metës, ai qytetar që...