E martë, 19 Janar, 2021
-2 C
Tirana

Britania i kthehet lirisë, por Boris Johnson lajmëron masa të reja

Boris Johnson ka konfirmuar se bllokimi i dytë kombëtar në Britani do të përfundojë më 2 dhjetor. Kryeministri britanik hoqi bllokimin e dytë, duke paralajmëruar se kufizimet për parandalimin e Covid-19 do të hiqen plotësisht deri në Prill të këtij viti.

Në një deklaratë që mbajti ditën e sotme, Johnson u shpreh se ka një rrugë shpëtimi pasi konfirmoi se izolimi i dytë kombëtar do të përfundojë në Angli në 2 Dhjetor.

Ai thase palestrat mund të hapen përsëri në të gjitha nivelet, ndërsa ekziston potenciali për tubime të vogla familjare gjatë sezonit festiv. Sportet spektatorë gjithashtu do të jenë në gjendje të bëjnë një rikthim por duke zbatuar masat mbrojtëse.

“Nga e Mërkura e ardhshme njerëzit do të jenë në gjendje të largohen nga shtëpia e tyre për çdo qëllim dhe të takojnë të tjerët në hapësirat e jashtme publike, në varësi të rregullit të gjashtë, adhurimi kolektiv, dasmat dhe sportet në natyrë mund të rifillojnë dhe dyqanet, kujdesi personal, palestrat dhe sektori i gjerë i kohës së lirë mund të rihapen.” – tha Johnson.

Por, masat kufizuese nuk do të hiqet për pub-et, ndërsa restorantet do të mbyllen pas orës 22:00.

Johnson tha se britanikët ‘kanë nevojë për Krishtlindje’ ndërkohë rregullat që do të duhen të zbatojnë njerëzit gjatë këtyre ditëve do të njoftohen së shpejti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mandati i parë i Bajden, do të lihet në hije nga trazirat civile në SHBA

Nuriel Rubini, 62 vjeç, është një nga ekonomistët më të njohur sot në botë. Profesor në Shkollën e Biznesit Shtern në Nju Jork, ai...

Dokumenti/ Zbulohet kontrata “sekrete” e qeverisë me Pfizer për vaksinën

Kontrata “Top-Secret” e qeverisë shqiptare me kompaninë Pfizer duket se nuk është më e tillë, pasi Gogo.al ka publikuar edhe disa foto të kësaj...

Sondazhi: Për 85% e shqiptarëve, zgjedhjet e 25 prillit janë të rëndësishme

Në studion e “Tempora” të Sonila Meços dhe nën komentin e Antonio Notto-s, shqiptarët po njihen me rezultatet e sondazhit të parë të RTV...

Skandal/ Pacienti shkon të shërohet në Covid 1 por vdes dhe grabitet në spital

Pas sanitares Tire Alldervishi që punonte në spitalin Covid 2 e cila zhvati nga paratë vajzën e një pacienteje me koronavirus, emisioni Stop në...

Artan Hoxha thirrje SPAK-ut: Jepi drejtim dosjes së ekzekutimit të Artan Santos

Gazetari investigativ Artan Hoxha i ka bërë thirrje Prokurorisë së Posaçme (SPAK) që të zbardhë ekzekutimin e Artan Santos, drejtuesin e bankës Credins, të...