E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Brexit/ Merkel thyen heshtjen, frikësohet për të ardhmen e BE-së

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Kancelarja gjermane dha paralajmërimin e parë për Brexit, në një intervistë me Financial Times, pasi po i afrohet fundit të mandatit të saj.

Ajo tha se BE duhet të përgjigjet për largimin e Britanisë duke e përshpejtuar ‘lojën’ e saj dhe duke u bërë vend “tërheqës, inovativ, krijues, një vend i mirë për kërkime dhe arsim; Konkurenca atëherë mund të jetë shumë produktive.”

Merkel diskutoi gjithashtu frikën e Berlinit se Britania e Madhe mund të bëhet një konkurrent serioz ekonomik në pragun e saj, pasi Britania do të jetë në gjendje të devijojë nga rregullat aktuale të BE-së.

Marrëveshja për Brexit e Boris Johnson po afron fazat përfundimtare, pasi debati i Shtëpisë së Lordëve për legjislacionin po afrohet. Pasi të jetë aprovuar, Marrëveshja e Tërheqjes do të kërkojë pëlqimin Mbretëror përpara se të kthehet në ligj.

Por Qeveria përballet me një pengesë përfundimtare, pasi eurodeputetët në Parlamentin Evropian duhet të ratifikojnë marrëveshjen. Ata do të debatojnë dhe votojnë mbi Marrëveshjen e Tërheqjes më 29 Janar – vetëm dy ditë para se Britania të vendoset të largohet nga Bashkimi Evropian.

Lexo edhe :   Britania dhe BE-ja tentojnë të shmangin Brexitin pa marrëveshje

Sapo Mbretëria e Bashkuar të dalë nga blloku, Kryeministri do të fillojë bisedime me Brukselin për të arritur një marrëveshje tregtare. Ata kanë deri në 31 dhjetor 2020 për të arritur një marrëveshje – pasi z. Johnson ka këmbëngulur se periudha e tranzicionit nuk do të zgjatet./Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...