E martë, 21 Shtator, 2021
18.5 C
Tirana

Brexit/ Johnson: BE dhe deputetët britanikë duan ta bllokojnë

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka denoncuar faktin se deputetët e vendit të tij dhe ato të Bashkimit Evropian, janë në një bashkëpunim të tmerrshëm që sipas tij, pengon rinegocimin e marrëveshjes për Brexit.

Gjatë një seance të drejtpërdrejtë pyetje-përgjigjesh në Facebook, Johnson theksoi edhe një herë se nuk do të ketë marrëveshje tërheqjeje nga plani i Brexit.

Ekziston një bashkëpunim i tmerrshëm mes njerëzve që mendojnë se mund të bllokojnë Brexit-in në Parlament dhe miqve tanë evropianë. Miqtë tanë evropianë nuk ndryshojnë mendim. Ata nuk bëjnë asnjë kompromis për marrëveshjen e tërheqjes edhe pse ajo është hedhur poshtë tre herë nga Parlamenti britanik”, nënvizoi ai gjatë bisedës.

Gjatë kësaj bisede prej 15 minutash dhe që u ndoq nga 7 500 përdorues të internetit, kryeministri britanik shtoi se BE mendon se Brexit mund të bllokohet në parlament, ndaj edhe ai shprehet se mund të largohet edhe pa marrëveshje.

Ata i referohen secilës letër, çdo presjeje të marrëveshjes sepse ata mendojnë se Brexit mund të bllokohet në Parlament. Sa më shumë të zgjatet kjo, aq më shumë është e mundur që të largohemi me një Brexit pa marrëveshje”, nënvizoi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...