E mërkurë, 3 Qershor, 2020
23 C
Tirana

Brenda qelive të sigurisë së lartë “41-bis” (video)

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Mashtroi biznesmenin turk/ Prokuroria kërkon deri në 10 vite burg për Sinan Idrizin

Prokuroria në Turqi ka kërkuar që aksioneri i kompanisë ajrore “Air Albania”, Sinan Idrizi, të dënohet me 3 deri në 10 vite burg për...

Gazetarja nxjerr detaje të rënda: Dy vajza të tjera janë ngacmuar nga roja e shkollës

Duket se përdhunimi i vajzës 15-vjeçare nuk është rasti i vetëm, pasi të njëjtin fat kanë patur edhe dy shoqet e saj. Detaje të...

Meta kthen në Kuvend ligjin ‘Për shërbimet e pagesave’

Presidenti Ilir Meta ka vendosur të kthejë për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për shërbimet e pagesave”. Sipas Metës, një nga arsyet e kthimit të ligjit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Regjimi i sigurisë “41-bis” në burgjet shqiptare do implementohet në Institucionin e Ekzekutimit të Vendimeve Penale 313, ose siç njihet ndryshe IEVP, “Jordan Misja”, si edhe në IEVP-në e Peqinit.

Agjencia Telegrafike Shqiptare pa nga afër ambientet ku të dënuarit apo të paraburgosurit që do t’i nënshtrohen këtij sistemi, do të qëndrojnë për të paktën 1 vit kalendarik.

VIDEO/ ATSH brenda qelive të “sigurisë së lartë” 41-bis/ Kushte optimale, monitorim i rreptë

VIDEO/ ATSH brenda qelive të “sigurisë së lartë” 41-bis/ Kushte optimale, monitorim i rreptëAgjencia Telegrafike Shqiptare pa nga afër ambientet ku të dënuarit apo të paraburgosurit që do t’i nënshtrohen këtij sistemi do të qëndrojnë për të paktën 1 vit kalendarik.Sistemi “41 bis”, që hyri në fuqi në fund të janarit të këtij viti ende nuk ka njohur “banorët” tij për shkak se pritet të ngrihet Gjykata Speciale dhe Prokuroria Speciale (SPAK)http://ata.gov.al/2019/10/20/video-atsh-brenda-qelive-te-sigurise-se-larte-41-bis-kushte-optimale-monitorim-i-rrepte/

Publiée par Agjencia Telegrafike Shqiptare sur Dimanche 20 octobre 2019

Sistemi “41 bis”, që hyri në fuqi në fund të janarit të këtij viti, ende nuk ka njohur “banorët” tij për shkak se pritet të ngrihet Gjykata Speciale dhe Prokuroria Speciale (SPAK), pasi do të jetë pikërisht drejtuesi i këtij institucioni që do të bëjë kërkesën e arsyetuar dhe kjo kërkesë do të merret në shqyrtim nga Ministri i Drejtësisë, i cili do marrë vendimin final për këtë çështje, vendim që mund të ankimohet në Gjykatë nga i dënuari apo shtetasi në paraburgim.

Ky regjim sigurie implementohet për herë të parë në sistemin e burgjeve shqiptare dhe zhbën të ashtuquajturit VIP-a, kapo ose diskriminues pozitivë çfarë do të prodhojë në sistemin e burgjeve më shumë siguri dhe qetësi për të gjithë të dënuarit.

Ky regjim zbatohet për të dënuar dhe të paraburgosur që gjykohen dhe janë dënuar për vepra penale sipas neneve 79 , 230, 231, 232 , 234, 283, 284, 333, 334 çfarë i akuzon ata si grup i strukturuar kriminal, si banda e armatosur ose autorë e organizatorë të veprave me qëllime terroriste. Të gjithë të dënuarit e paraburgosur që përfshihen në këto nene të Kodit Penal mund të jenë pjesë e 41 BIZ. Të gjitha ata të dënuar dhe të paraburgosur që janë aktorë ose organizatorë të drejtpërdrejtë të cenimit të sigurisë dhe qetësisë do të jenë po ashtu, kontigjente për të qenë pjesë e këtij regjimi të posaçëm “Bis””.

Përmes këtij sistemi, të dënuarve nuk iu shkelet e drejta e tyre, por brenda këtij regjimi iu lind e drejta për të ankimuar këtë lloj dënimi. Gjykata do të japë mendimin e vet pas provave të paraqitura nëse do të vazhdojë ose jo i dënuari më tepër se një vit dënimin.

Ministria e Drejtësisë pasi të jetë bërë ankesë nga avokati dhe i dënuari merr vendim për vazhdimësinë ose jo të këtij vendimi të posaçëm. Pra afati kohor një vjeçar është i përcaktuar dhe askush para këtij afati nuk mund ta nxjerrë nga regjimi i mbikëqyrjes së posaçme.

Të izoluarve do t’u lejohet të kryejnë një takim në muaj me familjarët, në një mjedis të caktuar. Ndërsa ata që nuk do të kenë takime familjare, do t’u lejohet një bisedë telefonike në muaj, 10 minuta dhe e regjistruar. Ndërsa qëndrimi në ajrim në mjedise të hapura do t’u reduktohet deri në 2 orë, ku edhe do të monitorohen me kamera sigurie. /Burimi ATA

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Reshje shiu, vranësira e kthjellime”, ja sa do shkojnë temperaturat nesër

Dita e enjte do të ketë mot me kthjellime dhe vranësira në zhvillim në orët e mesditës, të cilat do pasohen nga reshje shiu...

Dhuna ndaj 15-vjeçarit tek Liqeni/ Prokuroria kërkon pezullimin e policit

Prokuroria e Tiranës ka nisur sot hetimet për policin që akuzohet se ka dhunuar 15-vjeçarin Sarandi Çobo. Mësohet se prokuroria pezullimin nga detyra të efektivit...

“Pedofilët e kanë vendin në burg”, qytetarët të revoltuar nga abuzimi i 15-vjeçares

Përdhunimi i 15-vjeçares nga roja i shkollës dhe tre të rinj në Tiranë ka tronditur opinionin publik. Shumë qytetarë janë revoltuar nga kjo ngjarje e...

I dyshuar si ekstremist/ Ja kush është Ronald Kryemadhi që kërcënoi policinë në Kamëz (FOTO)

Një 35-vjeçar i identifikuar si Ronald Kryemadhi, qëlloi mbi punonjësit e policisë me armë, për shkak se këta të fundit kishin shkuar për të...

Tentuan të grabisin karburantin në Durrës, kapen në Krujë dy të shpallurit në kërkim

Dy të rinj janë arrestuar sot në Krujë, pasi ishin shpallur në kërkim për vjedhje të mbetur në tentativë. Në pranga kanë rënë shtetasit Xh....
WhatsApp KONTAKTO TT