E diel, 25 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Bonusi për pensionistët/ Ja çfarë ndodh me ata që nuk e tërheqin brenda 2019

Prej datës 25 dhjetor ka nisur shpërndarja e bonusit për pensionistët. Me anë të një mjeti identifikimi, të gjithë përfituesit mund të tërheqin 3 mijë lekëshin në çdo pikë të Postës Shqiptare.

Zyrat postare do të qëndrojnë të hapura deri në datën 31 dhjetor, duke i dhënë mundësinë çdo pensionisti të tërheqë shpërblimin e qeverisë.

Instituti i Sigurime Shoqërore ka dhënë më tepër detaje edhe për ata pensionistë të cilët nuk mund ta tërheqin bonusin brenda këtij viti. Pensionistët nuk e humbasin shpërblimin e dhuruar nga qeveria.

Ata do të kenë mundësi ta tërheqin edhe në muajt e parë të vitit 2020. Kjo do të thotë se vendimi për shpërblimin prej 3 mijë lekësh të reja, është në fuqi edhe pas përfundimit të këtij viti. Nga ky vendim përfitojnë 663.227 pensionistë, nga të cilët 530.364 qytetarë që trajtohen me pension pleqërie, 67.754 që trajtohen me pension invaliditeti, 49.849 janë në pension familjar dhe 13.260 që trajtohen me pension social të veçantë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t'i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin,...

Protesta masive në Australi, qytetarët kundër karantinës

Mijëra qytetarë australianë protestuan këtë të shtunë në disa qytete kryesore të vendit kundër karantinës totale që është vendosur në shumë zona për shkak...

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Një grup i ligjvënësve amerikanë, i ka bërë thirrje Komitetit Ndërkombëtar Olimpik, që të shtyjë Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 dhe të ndërrojë...

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

Merkato/ Nedved zbulon vendimin për të ardhmen e Ronaldos

Zëvendës Presidenti i Juventusit, Pavel Nedved, ka treguar se çfarë do të ndodhë me të ardhmen e Kristiano Ronaldos, në skuadrën bardhezi. Pas fitores së...