E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

“Bomba e Carit”/ Kur sovjetikët shpërthyen bombën më të fuqishme të krijuar nga njeriu (VIDEO)

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Bashkimi Sovjetik prodhoi disa vite më vonë se SHBA bombën e saj bërthamore. Megjithatë vendi i madh komunist arriti që të prodhonte dhe testonte në tetorin e vitit 1961 “Bombën e Carit”, armën bërthamore më të fuqishme që ka parë deri më sot bota.

Edhe pse u lëshua dhe shpërtheu në ajër, bomba shkaktoi një tërmet me magnitudë 5 të shkallës Rihter. Shpërthimi ishte 700 herë më i fortë se ato në Nagasaki dhe Hiroshima.

Reja e saj e në formë kërpudhe arriti deri 60 km lart në atmosferë, ndërsa fuqia e saj ishte e barabartë me atë të 50 milion tonë eksploziv.

“Bomba e Carit” shkatërroi gjithçka në një rreze 35 prej kilometrash në çdo drejtim. Por edhe qyteti Severni, 55 kilometra larg, që mendohej se ishte i sigurt dhe jashtë rrezikut, u shkatërrua plotësisht, dhe shumica e ndërtesave u rrafshuan.

Djegie të shkallës së tretë u panë deri 100 km larg vendit të shpërthimit. Xhamat e dritareve u thyen disa qindra km larg nga vendi i shpërthimit, ndërsa topi i zjarrtë që shkaktoi bomba, ishte i dukshëm nga më shumë se 950 larg vendit të testimit.

Edhe pilotët që hodhën bombën nga avioni në vendin pranë ngushticës Matoçkin, e ndien shumë shpërthimin. Ndonëse ishin larg në kohën e shpërthimit, avioni e humbi menjëherë 1.000 metra lartësi dhe për pak u rrëzua. Bomba ishte parashikuar të kishte një fuqi prej 100 kilotonë, 100 milionë ton tritol.

Lexo edhe :   VIDEO/ Tronditet sërish Libani, shpërthen depoja e armatimeve

Por për arsye sigurie, ekspertët e përgjysmuan fuqinë e saj në 50 kilotonë. Pamjet e shpërthimit, ishin mbajtur sekret për dekada me radhë, deri kur muajin e shkuar, Moska vendosi të publikojë pamjet në rralla.

Bombat me hidrogjen janë dhjetëra apo qindra herë më të fuqishme, sesa ato të zakonshme. Mijëra bomba të tilla zotërohen sot nga SHBA dhe Rusia, dhe pavarësisht marrëveshjeve të ndryshme, nuk ka ende një dakordësi për eliminimin e plotë të tyre.

Lexo edhe :   Çfarë përmban deklarata e përbashkët ekonomike e nënshkruar ndërmjet Kosovës dhe SHBA-ve

                                                                                                                                                                TIRANA TODAY      

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny del nga spitali

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny ka dalë nga spitali i Berlinit, ku po merrte ndihmën e nevojshme mjeksore. Spitali “Charite” ku kritiku i Putinit...

Nga Diktatura në Demokraturë

(Tridhjetë vite historie shqiptare) “Demokraci do të thotë shumë më tepër se sa qeveri popullore e zotërim i shumicës”J. F. KENNEDY Eugjen Merlika Kohët e fundit është...

Vuçiç: Nuk jemi afër zgjidhjes politike me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i minimizoi shpresat se marrëveshjet për bashkëpunim ekonomik me Kosovën, të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, mund të çojnë...

Dëshmia e rrallë e vëllait të “Heroit të Popullit”

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon dëshmitë e rralla të Xhaferr Vokshit, vëllait të ‘Heroit të Popullit’, Asim Vokshit, lidhur me mikun e ngushtë të tij,...

“Beteja vazhdon”, Pipero zbulon skenarin që çon në mbylljen e shkollave

Ndërsa Athina po e risheh për një rimbyllje të dytë, frika është edhe më e madhe se e njëjta situatë mund të përvijojë me...