E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

“Bluzat e bardha trajtohen si kafshë”, Shoqata e Infermierëve ngre alarmin

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Shoqata e Infermierëve të Shqipërisë, ka përcjellë një reagim pas vetëvrasjes së dy pacientëve me Covid-19 te spitali “Shefqet Ndroqi”. Sipas Shoqatës, pas vetëvrasjes së pacientëve, personat e radhës mund të jetë mjekët dhe infermierët.

Ata duan të dinë se ku është kujdesi ndaj personelit. Nëse personeli vazhdon të infektohet e të vetëvritet, kush do të shërbejë nesër në spitale dhe qëndra shëndetësore?! Kjo Shoqatë thekson se personeli shëndetësor trajtohet ende si kafshë, dhe ndaj tyre nuk tregohet asnjë kujdes.

Reagimi në fjalë vjen pas dy vetëvrasjeve që kanë ndodhur në spitalin “Shefqet Ndroqi” në Tiranë. Më 13 gusht u hodh nga kati i 3-të i këtij spitali 29-vjeçari Xhino Koça nga Durrësi. Ndërkohë një ditë më parë u hodh nga kati i katërt i këtij spitali 65-vjeçari Hasan Mira, vjehrri i deputetit Gjetan Gjetani.

“Pas pacienteve me covid radha e vetvrasjeve mund te jete e vete e personelit shendetesore per shkak te mbingarkeses qe kane ne pune dhe sherbimit qe bejne ndaj pacienteve. Ate cfare ata shohin cdo dite ne pacient te ndryshem, ate cfare ata ndjejne sa here humbet jeten nje pacient dhe lodhjen qe kane gjate oreve te gjata te sherbimit nuk eshte cudi qe dhe neser ne lajme te shohim se si mjek apo infermier nga lodhja, stresi apo depresioni u vetevra”, thuhet ndër të tjera në reagimin e Shoqatës.

Lexo edhe :   “Preka fundin”, ish-deputeti flet për periudhën e vështirë kur u infektua nga koronavirusi

“Ku eshte kujdesi ndaj personelit???

A duhet te kete sherbim psikologu dhe per personelin shendetesore???

A duhet te kete kohe pushimi dhe per ta???

Mos valle duhet te vazhdojne te trajtohen si kafshe pune akoma personeli shendetesore pa asnje kujdes ndaj tyre???

Po ata pse valle vazhdojne e heshtin???

Lexo edhe :   Rriten rastet e reja me COVID-19, humbin jetën 4 pacientë

Sa do zgjasi kjo drame per to???

Nese personeli vazhdon te infektohet e te vetevritet kush do sherbej neser ne spitale dhe qendra shendetesore???

Mos valle ka ardhur koha te kthehet fokusi nga personeli Shendetesore i lene pas dore prej vitesh???”.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Po të vijë me antitank ajo të kalojë kufirin, çfarë do themi?”, gazetari nuk lë gjë pa thënë pas çështjes së Fjolla Morinës

Merita Karaj është gjyqtarja e cila caktoi masën e sigurisë "arrest shtëpie" për këngëtaren Fjolla Morina, e cila u kap duke kaluar kufirin me...

Me dy armë, gjykata e lë në ‘arrest shtëpie’! Zbulohet ku do qëndrojë Fjolla Morina

Këngëtarja Fjolla Morina u kap më 19 shtator në Pikën Kufitare të Morinës, me një armë zjarri pistoletë, një tjetër tip çakmaku dhe 23...

Aleksandër Lukashenko betohet ‘fshehurazi’ si president i Bjellorusisë

Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko, është betuar për një mandat të gjashtë. Raportohet se betimi është bërë në fshehtësi dhe pa asnjë njoftim paraprak. Madje...

Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

Sipas Qendrës së Informacionit të Dënimeve me Vdekje në SHBA (DPIC), aktualisht në burgjet amerikane ndodhen rreth 2.500 të dënuar që presin të përballen...

“Robi plaket kur don vet” , Robert Berisha së shpejti në ekran si prezantues (VIDEO)

Muzikanti i njohur Robet Berisha, kërkon të rrëmbejë një vëmendje tjetër nga publiku i tij. Me një klip prezantimi mjaft intrigues, Roberti ka zbuluar se...