E martë, 2 Mars, 2021
2 C
Tirana

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është përfituesja kryesore në raste të tilla. Në fakt, është një nga industritë më fitimprurëse sot në botë.

Ajo fitoi 1.2 trilionë dollarë vetëm në vitin 2018. Fitimet vjetore pritet të mbërrijnë në 1.5 trilionë dollarë në vitin 2023, me një rritjeje 4-5 për qind çdo vit. Zhvillimi i një ilaçi të ri i kushton mesatarisht një kompanie rreth 2.6 milion dollarë.

Ndërkohë fitimet nga shitja e tij, janë disa herë më të larta. Kompanitë kryesore farmaceutike në botë, e shpenzojnë shumicën e parave për reklamimin e ilaçeve, dhe jo për hulumtime mbi ilaçe apo terapi të reja. Ato shpenzojnë miliarda dollarë në vit për gjyqet dhe gjobat që marrin për shkelje të ndryshme.

Amerikania “Pfizer”, është për momentin kompania më e madhe farmaceutike në botë. Ajo raportoi 51.8 miliardë dollarë fitime vetëm vitin e kaluar.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Covid-19/ Brataj: Treguesit janë brenda normave, ora e darkës ishte e tmerrshme

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ishte i ftuar këtë të hënë në A2 nga ku foli për situatën e pandemisë në vendin tonë...

Kryemadhi: Do denoncoj me fakte si Rama manipuloi zgjedhjet e 2017-ës

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka bërë një deklaratë të fortë në emisionin “Opinion”, pasi u shpreh se brenda 2 ditësh do të denoncojë...

Kryemadhi: Me marrëveshjen e sotme, Rama nuk del as i katërti në zgjedhje

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi është shprehur se marrëveshja e sotme e nënshkruar mes PD-së dhe LSI-së, i ka hequr të drejtën Ramës për...

Berisha: Basha do të marrë 25-26 mandate në Tiranë

Ish-kryeministri Sali Berisha beson se kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha do marrë më shumë vota se ai vetë kur drejtonte këtë forcë politike. I...

Mbërrijnë mbi 15 mijë doza nga Pfizer, Rama: Bëni durim

Mbrëmjen e sotme mbërritën 15 mijë e 210 doza të vaksinës anti-covid nga kompania Pfizer. Pasi fillimisht Ministria e Shëndetësisë deklaroi se u shty ardhja...