Bilanci: 8 viktima dhe 256 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

Kurba e koronavirusit në vend mbetet e qëndrueshme, pasi 24 orët e fundit janë regjistruar 256 raste të reja, nga 2.538 testime të kryera.

Ndërkohë, 8 persona nuk arritën ta fitonin betejën me virusin vdekjeprurës. Viktimat janë të moshave 67-84 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë nga Tirana, Durrësi, Vlora, Përmeti, Kolonja, Gramshi dhe Shkodra.

Po në 24 orët e fundit, janë shëruar edhe 565 pacientë, teksa raste aktive mbeten 29,301.

Aktualisht, në spitalet COVID në Tiranë dhe ato rajonale, po trajtohen 256 pacientë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

31 raste në Shkodër, 29 raste në Korçë, 28 raste në Tiranë, 19 raste në Fier, Berat, 15 raste në Durrës, 10 raste në Elbasan, Gjirokastër, 9 raste në Vlorë, 8 raste në Devoll, 7 raste në Krujë, 6 raste në Lushnje, Pogradec, Ura Vajgurore, 5 raste në Kukës, Patos, 4 raste në Tepelenë, Peqin, Skrapar, 3 raste në Tropojë, Delvinë, Malësi e Madhe, Prrenjas, 2 raste në Lezhë, Mirditë, Mallakastër, Vau i Dejës, Dibër, 1 rast në Kurbin, Kavajë, Mat, Sarandë, Fushë Arrëz, Selenicë, Kolonjë, Finiq, Poliçan.

Viktima – 8 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 2 qytetarë nga Durrësi, 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Vlora,1 qytetar nga Përmeti, 1 qytetar nga Kolonja, 1 qytetar nga Gramshi, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 67 – 84 vjeç.

Të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 565 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 95,600 që nga fillimi i epidemisë.

Të shtruar në spitale – Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 256 pacientë, 18 në terapi intensive, nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Lexo edhe :   Politika në Shqipëri e Ballkan: Biznes në vend të programit e ideologjisë?

Statistika (07 Prill 2021)

Raste të reja ditore 256

Të shëruar në 24 orë 565

Të shtruar në spitale 256

Humbje jete në 24 orë 8

Testime ditore 2538

Testime totale 577,591

Raste pozitive 127,192

Raste të shëruara 95,600

Raste Aktive 29,301

Humbje jete 2291

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 20738

Fier 2560

Durrës 1226

Gjirokastër 1224

Shkodër 1030

Vlorë 721

Korçë 729

Kukës 345

Dibër 338

Elbasan 246

Lezhë 103

Berat 41