E mërkurë, 30 Shtator, 2020
14 C
Tirana

Biden, ende në përpjekje për të zgjedhur kandidaten për nënpresidente

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Në Shtetet e Bashkuara, Kandidati demokrat për president, Joe Biden ka shtyrë njoftimin për zgjedhjen e tij për kandidatin për nënpresident, mes spekullimeve për kundërshtimin brenda kampit të tij ndaj senatores nga Kalifornia, Kamala Harris që duket të jetë kandidatja kryesore. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Brian Padden njofton se janë shfaqur alternativa të tjera që thuhet se janë më të prirura për bashkëpunim sesa Harris, një ish-rivale si kandidate brenda partisë që ishte përplasur shpesh me zotin Biden, gjatë fushatës.

Joe Biden e ka zgjeruar kërkimin për kandidaten për nënpresidente, pas njoftimeve se brenda partisë, janë shtura rezervat ndaj emrit kryesor deri tani, senatores nga Kalifornia, Kamala Harris.

Zoti Biden ka premtuar se do të zgjedhë një grua me kualifikime të larta për postin. Së fundmi ka pasur thirrje të shumta që ai të zgjedhë një afrikano-amerikane, ndërsa në të gjithë vendin janë intensifikuar protestat për barazi racore.

“Besoj se një zgjedhje e tillë do t’i motivonte shumë votuesit afrikano-amerikanë dhe ndoshta ata të rinj që ndoshta nuk janë aq të entusiazmuar me kandidaturën e tij”, thotë Niambi Carter, profesore shkencash politike në Universitetin Howard.

Zonja Harris, një senatore e njohur, bijë imigrantësh nga India dhe Xhamaika dhe ish-kandidate për presidente, dukej si zgjedhje e natyrshme.

Disa këshilltarë kryesorë të zotit Biden duket se kanë ngritur pyetje për besnikërinë dhe ambicjet e saj. Mesa duket përplasjet e saj me zotin Biden, ende nuk janë zgjidhur dhe kampi i zotit Biden shqetësohet se ajo do të vërë në plan të parë aspiratat e saj presidenciale, dhe jo programin e zotit Biden.

Zonja Harris mendohet të takohet këtë javë me këshilltarë të zotit Biden, për të disktuar mbi këto shqetësime.

Lexo edhe :   Debati i parë Trump - Biden
Lexo edhe :   Reforma Zgjedhore shumë polare

Zoti Biden ka më shumë mbështetje se Presidenti Donald Trump në anketa dhe strategjisti demokrat, Jared Leopold mendon se ai do që t’i shmanget debateve për kandidaten për nënpresidente.

“Ai me siguri do të zgjedhë dikë me kredenciale të forta, të besueshëm dhe që do të ishte gati që ditën e parë, por edhe që nuk do të ishte objektiv i lehtë për kritika”.

Ndërkohë po shqyrtohen edhe kandidatura të tjera.

Karen Bass, një anëtare kongresi afrikano-amerikane nga Kalifornia, një prej tyre, po përballet me kritika për komente që kundërshtarët thonë se vlerësonin udhëheqësin kubanez Fidel Castro dhe një kishë të debatueshme.

Të tjerë emra të mundshëm janë ish-këshilltarja e sigurisë kombëtare, Susan Rice, ish ligjvënësja e shtetit të Xhorxhas, Stacey Abrams, dhe ligjvënësja nga Florida, Val Demings. Të dyja këto të fundit përballen me pyetje për mungesën e përvojës.

“Përballesh me dilemën e dikujt që nuk sjell shumë ngarkesë nga e kaluara, që është një zgjedhje tërheqëse, por që nuk njihet shumë dhe nuk është vënë në provë, për të vërtetuar se nëse është e nevojshme mund të jetë gati për presidencën”, thotë Patrick Basham, analist në Institutin për Demokracinë.

Kandidate të tjera të mundshme janë senatorja aziatiko-amerikane Tammy Duckworth nga Ilinoi, veterane e plagosur në Irak, Michelle Lujan Grisham, guvernatore hispanike e Nju Meksikos, senatorja e Masaçusetsit, Elizabeth Warren dhe guvernatorja e Miçiganit, Gretchen Whitmer.

Sipas burimeve, zoti Biden mund ta shpallë zgjedhjen e tij gjatë dy javëve të ardhshme, para kuvendit të Partisë Demokrate ku ai do të marrë zyrtarisht emërimin si kandidat për president./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...