E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Berisha nxjerr blof Ramën për xhaminë e Gjin Aleksit

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

U kap me armë, kush është biznesmeni i pesë hoteleve në Belgjikë që ndodhej në makinë me Fjolla Morinën

Gjatë marrjes në pyetje, këngëtarja Fjolla Morina ka pranuar autorësinë e armës së zjarrit pistoletë tip “Zoraki” dhe 23 fishekë. Ajo ka treguar se...

Ish-kryeministri Berisha, ka denoncuar atë që e cilëson si ‘mashtrim’ nga Rama. Dy ditë më parë, kreu i qeverisë postoi nje video të xhamisë së Gjin Aleksit në Rusan të Delvinës, ku shprehej se u rikontruktua nga qeveria.

Ndaj këtij statusi ka reaguar Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë, ku informon se kjo xhami është restauruar e tëra me fondin e Komunitetit Mysliman, dhe jo të Ministrisë së Kulturës siç thekson kryeministri Rama.

Statusi i Ramës

“MIRËMËNGJES 😊

dhe me xhaminë e Gjin Aleksit në Rusan të Delvinës, monument kulture i kategorisë së parë, që i rikthyem shkëlqimin e harruar dekada me radhë ju uroj një fundjavë të mbarë! 🌞

Ja se çfarë shkruan Berisha:

Nje miremengjes per Edvin genjeshtren!
Nga Forumi per Mbrojtjen e Trashegimise!

Dje Edvin Kristaq Genjeshtra nisi diten me nje genjeshter taze.
Ai postoi nje video te xhamise se Gjin Aleksit shoqeruar me fjalet:
Miremengjes, dhe me xhamine e Gjine Aleksit ne Rusan te Delvines monumente kulture i kategorise se pare qe i rikthyem shkelqimin e harruar dekada me radhe ju uroj nje fund jave te mbare😄

Ndaj kesaj genjeshtre ka reaguar menjehere ne Faktor.al Forumi per Mbrojtjen e Trashegimise ne te cilin denoncon genjeshtren taze te radhes te Edvin Kristaq Genjeshtres dhe informon se kjo Xhami eshte restauruar e tera me fondin e Komunitetit Musliman dhe jo te Ministrise se Kultures siç rrene Edvini.

Lexoni shkrimin e meposhtem ne Faktor.Al

Zbulohet mashtrimi i Ramës me restaurimin e xhamisë në Delvinë. Nuk u rikontruktua nga qeveria
E shtunë, Qershor 20, 2020

Lexo edhe :   “Kjo i jep Ramës mandatin e tretë”/ Topalli hedh 'shashkën' e radhës, zbulon marrëveshjen e fshehtë pas zgjedhjeve

Ka përfunduar restaurimi i xhamisë Gjin Aleksi në Rusan të Delvinës. Ajo është monument kulture i kategorisë së parë. Kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në facebook ka treguar pamjet e xhamisë pas restaurimit. Rama shkruan se puna e bërë i ktheu shkëlqimin xhamisë së harruar prej dekadash.
Por si qëndron e vërteta?

Lexo edhe :   Berisha: Avionët rus spiunojnë Shqipërinë, ndryshuan kursin e fluturimit aty ku do ndërtohet baza e NATO-s

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë përmes një komunikimi ka deklaruar se, restaurimi i xhamise se Gjin Aleksit eshte bere me fonde te Komunitetit Musliman Shqiptar dhe zbatuar nga nje kompani private dhe nen mbikqyrje te nje firme tjeter private.

Duke i uruar miremengjes komandantit, duam t’i sqarojme qe restaurimi i xhamise se Gjin Aleksit eshte bere me fonde te Komunitetit Musliman Shqiptar dhe zbatuar nga nje kompani private dhe nen mbikqyrje te nje firme tjeter private. Mburrja me nje restaurim me probleme teknike nuk i ben nder aspak qeverise. Nese komandantit do t’ia kishin treguar restaurimin nga brenda me siguri edhe ai vete do te kuptonte se si po i degradon IMK monumentet e kultures.
https://ëëë.faktor.al/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

FOTO/ Ndryshimi i Alvin Berishës gati 1 vit pas kthimit nga kampi Al-Hol

Të gjithë e mbajmë mend historinë e 11-vjeçarit, Alvin Berisha, i cili doli nga “kampi i ferrit” Al Hol në Siri. Por si duket...

Vala e dytë e C*vid prek Spanjën, 241 vdekje në 24 orë

Një ndër shtetet Europiane më të prekura me koronavirus është dhe Spanja, e cila në 24 orët e fundit ka pasur një numër të...

Pse Lulzim Basha është dakord me PS për listat e hapura

Nga Alfred Peza Propozimet për hapjen e listave të kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 2021, sipas modelit të ofruar nga PS, janë të njohura...

Gazetari që ishte brenda ‘Al Holit’: Ditën që shkuam kishte çantë bombë të lyer me gjak

Gazetari Julian Kasapi ka folur në lidhje me eksperiencën e tij në kampin Al Hol, ku ndodhen të bllokuar shumë gra dhe fëmijë shqiptarë. I...

Negociatat, Gjermania: Shpresojmë mbajtjen e konferencës së anëtarësimit në dhjetor

Presidenca Gjermane e Bashkimit Evropian ka përsëritur synimin për të mbajtur brenda muajit dhjetor konferencat e para ndër-qeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,...