E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Berisha mesazh SHBA-së nga “Bar Amerika”: Këtu po votohet kundër kryetarit

Ish-kryeministri Berisha ka votuar në referendumin e thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij. Ai është pritur me ovacione nga mbështetësit, ndërsa shkonte për të votuar i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, Liri Berisha. “Bar Amerika” është ambienti ku ish-kryeministri Sali Berisha ka votuar në referendumin e thirrur prej tij, për shkarkimin e Lulzim Bashës nga kreu i PD-së. Ai e ka cilësuar ditën e sotme si historike për lirinë, shpresën e PD-së, e shoqërisë shqiptare në tërësi.

“Ditë historike për lirinë, shpresën e PD-së, shoqërisë shqiptare në tërësi. Ky është referendumi i parë në 30 vite i thirrur nga anëtarësia e një partie politike, për të shkarkuar peng kryetarin me fjalë të tjera atë që do hyjë në analet politike të Shqipërisë, si Lulzim Brava.

Pra, nëse ky është referendumi i parë që demokratët thërrasin vetë për një vendim historik, ju rikujtoj këtu se në 2009 është mbajtur një referendum tjetër ku anëtarësia është ftuar nga kryetari për të mos votuar për kryetarin.

Tani çdo shqiptar të krahasojë dy botë, të lirisë dhe autokracisë. Duke rikujtuar këtë kontrast të madh, rikujtojmë se ky është referundimi i shpresës për çdo shqiptar. Aq sa do të jetë Amerika provokim. Është një vend që unë admiroj. Po të marrësh në një aspekt tjetër, nga ky Bar i vogël këtu i dërgohet një mesazh forcave konservatore në Europë e SHBA, anëtarësia po ushtron votën e saj të lirë, kundër një kryetari që u mor peng e pësoi metamorfozën më fatale që nuk e gjen as në romanet e Kafkës”, u shpreh Berisha në përfundim të procesit të votimit.

Lexo edhe :   Meta sulmon ambasadën e SHBA, në alarm për “non grata”
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...