E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Rindizen tensionet/Biden-Putin nuk arrijnë marrëveshje për Ukrainën

Rusia ka vazhduar të grumbullojë trupa të reja pranë kufirit të Ukrainës ditët e fundit, pavarësisht se presidenti Joe Biden i kërkoi Presidentit rus Vladimir Putin të de-përshkallëzojë tensionet gjatë një takimi virtual javën e kaluar.

Më shumë njësi ushtarake ruse janë dërguar në zonën kufitare ditët e fundit, thonë burime të njohura me inteligjencën për CNN. Zyrtarët amerikanë dhe ukrainas kanë parë gjithashtu prova se Rusia ka filluar të devijojë sistemet komerciale ajrore dhe hekurudhore, për të mbështetur përpjekjet ushtarake, megjithëse aktiviteti i ngjashëm ajror dhe hekurudhor ishte i dukshëm në pranverë gjatë ngritjes së fundit ushtarake të Rusisë që u tërhoq përfundimisht.

Administrata Biden ende sheh një ‘dritare’ për të penguar një pushtim rus, duke vlerësuar se Putin nuk ka vendosur ende nëse do të nisë një sulm. Por një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë theksoi për CNN se “ne besojmë se bisedimet do të ishin më produktive, nëse ato do të ndodhnin në një mjedis de-përshkallëzimi, në vend të përshkallëzimit”.

Rusia ka kërkuar garanci sigurie nga SHBA dhe NATO, duke përfshirë një zotim të detyrueshëm se NATO nuk do të zgjerohet më tej në lindje, dhe nuk do të lejojë Ukrainën të bashkohet me aleancën ushtarake, sipas një projekt-propozimi të postuar në internet të premten nga ministria e jashtme e Rusisë. Zyrtarët rusë i paraqitën Ndihmës Sekretares së Shtetit Karen Donfried propozimet, ndërsa ajo ishte në Moskë këtë javë, të cilat Donfried tha se do t’i ndante me aleatët dhe partnerët e SHBA.

Por pavarësisht ofertës për të lehtësuar një takim me Rusinë dhe NATO-n, për të diskutuar shqetësimet e Moskës, Biden ka sinjalizuar se SHBA nuk do të bëjë asnjë lëshim as për NATO-n dhe as për të ardhmen e Ukrainës.

“Një komb nuk mund të detyrojë një komb tjetër të ndryshojë kufirin e tij; një komb nuk mund t’i thotë tjetrit të ndryshojë politikën e tij; dhe kombet nuk mund t’u tregojnë të tjerëve me kë mund të punojnë”, i tha Biden-Putinit gjatë takimit të tyre, sipas një zyrtari të lartë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i bëri jehonë kësaj ndjenje në një konferencë për shtyp të enjten. “Ne besojmë se dialogu është i rëndësishëm, veçanërisht kur kohët janë të vështira siç janë tani”, tha ai. “Dhe ftesa jonë për Moskën për t’u takuar në Këshillin NATO-Rusi qëndron, dhe ne jemi gati të ulemi. Por ne kurrë nuk do të bëjmë kompromis për të drejtën e çdo kombi sovran, si Ukraina, për të zgjedhur rrugën e tij dhe për parimin që Ukraina dhe 30 aleatët duhet të vendosin se kur Ukraina është gati të bashkohet me Aleancën”.

Lexo edhe :   Rritet paniku nga skenari i Rusisë, ukrainasit marrin armët (FOTO)

Imazhet e fundit satelitore të marra nga Maxar Technologies dhe të ofruara për CNN tregojnë se Rusia ka grumbulluar trupa dhe pajisje deri në 30 milje larg kufirit të Ukrainës. Imazhet tregojnë një rritje midis 7 shtatorit dhe 5 dhjetorit, të numrit të automjeteve ushtarake ruse në qytetin jug-perëndimor rus të Soloti. Rusia duket se po krijonte një regjiment të ri brenda Divizionit të saj të 3-të të Pushkës Motorike, një divizion këmbësorie i forcave tokësore të Rusisë, sipas Michael Kofman, drejtor i programit kërkimor në Programin e Studimeve për Rusinë në CNA.

Lexo edhe :   Kur do të eliminohet Berisha?

Deputeti demokrat Ruben Gallego, i cili sapo u kthye nga Ukraina, u tha gazetarëve në fillim të kësaj jave se hapi tjetër për të parë në evolucionin e pranisë ruse pranë kufirit ukrainas është nëse ata thërrasin forcat rezervë.

Administrata Biden është ende duke peshuar nëse do të dërgojë më shumë armë dhe pajisje për ukrainasit, pas dërgesave në dy muajt e fundit të raketave antitank Javelin dhe njësive të nisjes së komandës, anijeve patrulluese të klasit të ishullit, kompleteve të ndihmës së parë, radiove të sigurta, elektronikës, pajisjeve mjekësore, motorë, gjeneratorë, pjesë këmbimi, si dhe armë të vogla dhe municione.

Zyrtarët ukrainas kanë bërë gjithashtu presion për sisteme të mbrojtjes ajrore, si raketat tokë-ajër Patriot, nga SHBA, sipas njerëzve të njohur me kërkesat e tyre. Por Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, ka përcjellë shqetësimet e SHBA-së se dërgesat e tilla mund të shihen nga Rusia si shumë provokuese, në një moment kur SHBA, Evropa dhe NATO po përpiqen të bëjnë Moskën të de-përshkallëzojë. Megjithatë, Shtëpia e Bardhë nuk ka përjashtuar asgjë plotësisht, përveç vendosjes së trupave amerikane në terren në Ukrainë.

“Ndërsa ne ndjekim kanalet diplomatike, ne gjithashtu do të përgatitemi për të gjitha rastet”, u tha Sullivan gazetarëve në fillim të këtij muaji. “Ashtu siç kemi bërë me javë të tëra, duke përfshirë përgatitjen e përgjigjeve specifike ndaj përshkallëzimit rus nëse ato kërkohen, përgjigje specifike, të forta dhe të qarta nëse kërkohen”.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...