E diel, 17 Janar, 2021
1 C
Tirana

Bëri vaksinën kundër koronavirusit, infermieri rezulton pozitiv një javë më pas

Një infermier 45-vjeçar në Kaliforni rezultoi pozitiv me Covid-19 një javë pasi u vaksinua me vaksinën Pfizer, ndërsa ekspertët shprehen se është rast i papritur.

Inferimeri Matthew.O., deklaroi se pasi ishte vaksinuar me Pfizer kishte dhimbje krahu, por nuk kishte efekte të tjera anësore, shkruan CNN.

Gjashtë ditë më vonë, në prag të Krishtlindjeve, ai u sëmur pasi u kujdes për disa pacientë me COVID. Sipas mjekut, ai pati të dridhura, dhimbje muskujsh dhe lodhje. Pasi kreu testin,  mjeku rezultoi pozitiv me koronavirus.

Christian Reimers, një epidemiolog në Qendrën Shëndetësore të Familjes San Diego, tha se kjo ka ndodhur pasi për të fituar imunitet të plotë, duhet një dozë e dytë e vaksinës.

Ne besojmë se kjo dozë e parë ju jep rreth 50% të imunitetit dhe do t’ju duhet kjo dozë e dytë për të arritur 95%,” tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kanosi me armë zjarri 18-vjeçarin, arrestohet i riu në Lezhë

Një 20-vjeçar është vënë në pranga nga policia në Lezhë ditën e sotme. I riu ishte shpallur në kërkim pasi më 12 janar kishte kanosur...

Turqia vaksinon mbi 650.000 punonjës shëndetësorë në 3 ditë

Më shumë se 650.000 punonjës shëndetësorë në Turqi kanë pranuar një dozë të vaksinës kundër COVID-19 në tre ditët e para të fushatës së...

Video/ U ndërtua për 8 vite: Del në shitje shtëpia më e madhe në botë, ja çmimi

Pas rreth një dekade në ndërtim, shtëpia më e madhe në botë është në shitje. 340 milionë dollarë është vlera e rezidencës gjigante 105.000...

Horoskopi 17 janar 2021, parashikimi i yjeve për ju

Dashi Nen ndikimin e madh te Venusit ju do i jepni me shume prioritet se kurrë me pare jetës ne çift. Do ndiheni mire pranë...

Rama: 369 mjekë dhe infermierë janë vaksinuar kundër koronavirusit

Kryeministri Edi Rama, shprehet se deri më tani 369 mjekë dhe infermierë të vijës së parë të betejës me COVID19, kanë marrë dozën e...