Basha mbledh në seli kandidatët për deputetë, çfarë pritet të diskutohet

Një ditë pasi mblodhi krerët e degëve të PD-së dhe të gjithë strukturën e partisë në selinë blu, kryedemorkati Lulzim Basha do të zhvillojë sërish sot një tjetër mbledhje.

I ftuar në rubrikën “Opinion”, në News24, Enkelejd Alibeaj tha se në orën 18:00, në selinë qendrore do të zhvillohet një takim mes Bashës dhe kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 25 prillit.

Alibeaj tha se gjatë mbledhjes do të diskutohet për abuzimet që janë bërë nga pushteti, në blerjen e votës, angazhimi i administratës në fushatë, por edhe tenderat e lëshuara në katër muajt e fundit, gjë e cila sipas tij, me ndryshimet e Kodit Zgjedhor janë të ndaluara.

Enkelejd Alibeaj:Do të diskutohet që është argument bisede në çdo familje shqiptare, ajo që ndodhi në 25 prill. Fakti publik për këdo që ajo që duhet të ishte një proces zgjedhor, ku do të shprehej vullneti i popullit, të mund të lexohej e tillë dhe të kishim një rezultat të gjithëpranuar që të shprehte dhe të profilizonte shkallën e parë themelore të një qeverisje legjitime. Kjo është tema që do të diskutohet. Kjo është njëra, por ky proces faktmbledhës ka nisur prej kohësh tek PD. Është ngritur një grup ligjor dhe një grup që ka marrë të dhënat në vazhdimësi. Duke e ditur parashikuar, të asaj që do të ndodhte, ne kemi pas ngritur një grup që jo vetëm jepte udhëzimet përkatëse, por paraqiste provat që kanë ndodhur për shumë muaj me radhë”.